Internet Son Yazılar

WolframAlpha nedir? Google’a rakip midir?

WolframAlpha

Son günlerde bir çok yerde Google’a rakip olarak gösterilen WolframAlpha ( http://www.wolframalpha.com )konusunda naçizane görüşlerimi sizlerle paylaşmak istiyorum.

Öncelikle WolframAlpha nedir? Bu sorunun cevabını WolframAlpha’nın Sıkça Sorulan Sorular (FAQ) kısmından almak mümkün. WolframAlpha, Google gibi bir arama motoru değildir. WolframAlpha bir Sayısal Bilgi Motorudur. Stephen Wolfram isimli bilim adamının kurduğu Wolfram Research tarafından geliştirilmektedir.

Yani WolframAlpha’da Google da ki gibi yazdığınız kelimenin geçtiği siteleri bulamazsınız. WolframAlpha girdiğiniz ifadeler ışığında size çeşitli hesaplamalar yaparak bilgi sunar. Her hangi bir işlemi, hesaplamayı, para birimini veya tarihi yazdığınızda size girdiğiniz veri ışığında faydalı olabilecek bilgileri sunar.

Mesela 1 TL yazıp arattığımızda diğer parabirimlerinde ne kadar ettiğini bulabiliriz. Herhangi bir tarih girdiğinizde o tarihle ilgili önemli bilgileri üzerinden ne kadar zaman geçtiğini, o günkü hava durumu vb. gibi birçok bilgiye ulaşmanızı sağlayabiliyor.

Matematiksel formüller girdiğinizde size hesaplamalar yapıp sonuçlar sunuyor, hatta grafikler bile çizebiliyor.

Yukarıda da gördüğünüz gibi WolframAlpha işlevsel olarak çok daha farklı. Bu sebeple WolframAlpha ile Google’ı rakip olarak göstermek bence elma ile armutu karşılaştırmak kadar mantıksız. WolframAlpha sunduğu hizmetle kendi alanında birinciliği hak ediyor. Aynı Google gibi.

WolframAlpha ile yapabileceklerinizi izleyin.

Cem TÜRK

Adım çoktan anlamış olduğunuz gibi Cem Türk, 1984 doğumluyum ve İstanbul’da yaşıyorum. Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitmenliği bölümü (2006 yılı ) mezunuyum ancak hayatımı öğretmenlik yerine küçüklüğümden beri merak salıp öğrendiğim programlama/bilgi işlem ile kazanıyorum.

Önceki yazıyı okuyun:
İşte karşınızda Excel’in atası!

Teknoloji ilerledikçe dev bilgisayarlar yerlerini küçük ve daha kullanışlı olanlarıyla değiştirdiler. Peki ya yazılımlar? Onlar hep aynı mı kaldı? İşte karşınızda...

Bilgisayarda Kısayol Tuşları

Günümüzde bilgisayarlar için klavye ve mouse ikilisi birer olmazsa olmaz konumundalar. Özellikle son zamanlarda çoğu işlevi sadece mouse aracılığıyla yapmak...

Loreena McKennitt Türkiye’ye Geliyor!!!

Ve sonunda beklenen oldu!!! En sevdiğim sanatçılar listesinde başı çeken, çok sıkı takipçisi olduğum dünyaca ünlü şarkıcı Loreena McKennitt Türkiye'ye...

W3C Web Standartları Doğrulaması

Merhabalar, Bilindiği gibi internet üzerinde sayısız web sayfası bulunmakta ve gelişen teknolojiyle beraber web sayfalarının da ihtiyaçları değişiyor. İşte tam...

Kapat