Son Yazılar Windows

Windows 7 Service Pack 1 Güncelleştirme Hatası 80070490

Windows 7 SP1 ve Diğer Güncelleme Sorunları
Windows 7 SP1 ve Diğer Güncelleme Sorunları

Merhabalar, bildiğiniz gibi Windows Güncellemelerini düzenli olarak yüklemek bilgisayarımızın güvenliği için çok önemli fakat güncelleştirmeler her zaman otomatik olarak gerçekleşmeyebiliyor. Bu yazıda aldığım Windows 7 Service Pack 1 yükleme hatası ve diğer güncelleştirme hatalarıyla ilgili yardımcı olmaya çalışacağım.

Öncelikle Windows Update ile ilgili bir hata aldıysanız ve güncelleştirme yüklenemediyse genellikle anti-virüs programınızı ve firewall’unuzu kapatıp tekrar denemeniz tavsiye ediliyor fakat bence bu yeterince güvenli bir yöntem değil, bir hatayla karşılaştığınızda güncelleştirmeyi http://download.microsoft.com adresine giderek KB (KB976932 gibi) numarasıyla aratıp bilgisayarınıza indirin ve manuel olarak yükleyin.

Eğer tekrar yüklenmiyorsa benim gibi Windows 7 de KB976932 (Windows 7 Service Pack 1) ve KB2507618 güncelleştirmeleri için 80070490 hata kodunu alıyor olabilirsiniz. Bu hata güncelleştirmeleri yükleyebilmemiz için gerekli olan bir CBS manifest dosyasının bozuk olmasından kaynaklanıyormuş (Microsoft’un yalancısıyım). Bunu düzeltmek için Sistem Güncelleştirme Hazırlıklılığı Aracını indirip bir tarama yaptırmamız gerekiyor.

Sistem Güncelleştirme Hazırlıklılığı Aracını şu adresten indirebilirsiniz:

http://windows.microsoft.com/tr-TR/windows7/What-is-the-System-Update-Readiness-Tool

Aracı indirdikten sonra çalıştırdığımızda güncelleştirmelerimizi tarayıp hotfix yüklemek isteyip istemediğimizi soruyor. Evet diyip aracı yükledikten sonra tekrar güncelleştirmelerimizi yüklemeyi deniyoruz. Eğer şanslıysanız bu sefer güncelleştirmeler gerçekleşecek.

Eğer hala güncelleştirmeler yüklenmediyse bunu düzeltmesi biraz daha zor ve bilgisayarla ilgili yetenek gerektiriyor. Yukarıdaki basamakları takip ettiğimde hala güncelleme yüklenmemişti ve daha fazla internet araştırması sonucunda CBS ile ilgili neyin eksik olduğunu c:\Windows\Logs\CBS\CBS.log dosyasını inceleyerek bu eksiği (genellikle driverlarla veya güncellemelerle ilgili oluyor ki bende bir KB güncellemesiydi sorun yaratan) tekrar yüklediğinizde güncelleştirmelerinizi yapabiliyorsunuz.

[box type=”info”]CBS.log dosyasındaki hata mesajlarına bir örnek (Not Found denen driver/update tekrar yüklenmeli)

2011-03-0507:29:10, Info                  CBS    Doqe:   q-uninstall: Inf: usb.inf , Ranking: 2, Device-Install: 0, Key: 609, Identity: usb.inf, Culture=neutral, Type=driverUpdate, Version=6.1.7600.20521 , PublicKeyToken=31bf3856ad364e35, ProcessorArchitecture=x86, versionScope=NonSxS
2011-03-05 07:29:10, Info                  CBS    Perf: Doqe: Uninstall started.
2011-03-05 07:29:10, Info                  CBS    Doqe: [Forward] Uninstalling driver updates, Count 57
2011-03-05 07:29:11, Info                  CBS    Progress: UI message updated. Operation type: Service Pack. Stage: 1 out of 1. Percent progress: 11.
2011-03-05 07:29:13, Info                  CBS    DriverUpdateUninstallUpdates failed [HRESULT = 0x80070490 – ERROR_NOT_FOUND];

 

[/box]

Log dosyasını manuel olarak inceleyip kendi çözümünü bulmanın diğer alternatifi de Microsoft’un önerdiği gibi sistemi Windows DVD’sinden onarmak (System Repair) ki sanırım bunu yapmayı kimse istemez.

Yukarıda anlattıklarımı uygulayarak karşılaştığım 80070490 kodlu hatayı düzeltince aldığım diğer 8007065E ve 800B0100 hata kodlarıyla ilgili birşey yapmama gerek kalmadan diğer hata veren güncelleştirmeler de yüklendi.

Umarım yukarıda yazdıklarım sizin de sorunlarınızı çözmeye yardımcı olur.

Güncel Kalın!

Cem TÜRK

Adım çoktan anlamış olduğunuz gibi Cem Türk, 1984 doğumluyum ve İstanbul’da yaşıyorum. Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitmenliği bölümü (2006 yılı ) mezunuyum ancak hayatımı öğretmenlik yerine küçüklüğümden beri merak salıp öğrendiğim programlama/bilgi işlem ile kazanıyorum.

 • Ben de ilk iki yöntemi araştırmalarım sonunu buldum ancak ikisi de çözüm olmadı. Şu anda sizin yazdığınız son ve bilgi gerektiren yöntemi deniyorum. İnşallah bu sefer olur da ben de kurtulurum bu stresten.

 • FeridunB

  Uzun zamandır sıkıntım idi. Bu yazı sayesinde çözdüm. Çok teşekkür..

 • Mehmet

  Yazdıklarınızı denedim ama sorunu gidermeyi başaramadım. CBS klasöründe CBS.log dosyasını bulamadım. Napabilirim yardımcı olabilir misiniz?

  • dosya normalde belirttiğim klasörde bulunuyor, C sürücüsünde CBS.log dosyasını arayabilirsiniz.

 • YILMAZ

  “c:\Windows\Logs\CBS\CBS.log dosyasını inceleyerek bu eksiği tekrar yüklediğinizde güncelleştirmelerinizi yapabiliyorsunuz.”
  Yukardaki cümleyi açabilirmisiniz Cem bey, CBS.log dosyasını Başka bir PC’den hatasız olanımı bulup yükleyeceğiz sorunlu PC’ye ?
  Yoksa bu dosya içeriğinde neyi nasıl düzelteceğiz.

Önceki yazıyı okuyun:
Outlook 2010 Konuşma Görünümü

Gün geçtikçe internet tarayıcıları gibi mail platformları da birbirine benzemeye devam ediyor. Hiç Outlook'da emailleriniz Gmail'deki gibi gruplansın istemişmiydiniz? İşte...

Facebook sohbet ifadeleri

 Eğer sıkı bir Facebook kullanıcısıysanız büyük ihtimalle sohbet özelliğini de sıkça kullanıyorsunuz demektir. Peki Facebookda da MSN de olduğu gibi...

Kadim Türk Abecesi (Alfabesi) Öğrenin!

Hepimizin bildiği Türkçe çok eskilere dayanan oldukça köklü bir dil. 1928'deki harf devriminden önce Osmanlıca ile yazışıyorduk. Peki ya daha...

Enaid : Ortaçağa yolculuk kapınızda…

Diyelim ki hayat koşuşturmasından, gürültüsünden sıkıldınız ve sakin güzel bir müzik açıp kafanızı dinlemek istiyorsunuz. İşte Enaid tam bu ihtiyacınıza...

Kapat