Internet Kendimce Önerilen Popüler Yazılar Son Yazılar WordPress

Sitemin Aldığı Hit Sayısını Nasıl 9 Katına Çıkardım?

Merhabalar,

Bildiğiniz gibi 2013’de hiç yazı yazmadıktan sonra 20 Şubat 2014 tarihinde hem sitenin tasarımını değiştirmiş hem de yazılar eklemeye başlamıştım. (Bknz.Yeni yine yeniden CemTürk.Net 2014! ) Siteyi yenilerken arama motoru optimizasyonu (SEO) ve hit almak için başka neler yapabileceğim konusunda dolaşırken Bloghocam isimli SEO blogundaki şu yazı herşeyin seyrini değiştirdi diyebilirim. Yazıda anlatılanları elimden geldiğince uygulamam sonrasında sitemin aldığı hit sayısı günlük 100 ziyaretçi iken 9 katına çıktı nasıl mı? Anlatayım.

 

Öncelikle Blog Hocam yazısında genel olarak neler önermiş onları listeleyeyim;

 • Sitenizi kaynak göstererek içerik paylaşma : Bu konuda çok aşırıya kaçmadan Twitter ve Facebook üzerinde paylaşımlarda bulunmaya çalıştım.
 • İmza bölümünü kullanma : Kişisel mailimde ve kullandığım forumlarda imza kısmına sitemin adresini ekledim böylelikle az daha olsa bir hit almayı başardım.
 • İnternet Profillerini Tamamlama : İnternette üye olduğum sitelerde profillerime sitemi ekledim
 • Diğer blog sitelerine yorumlar yazma : Diğer blog sitelerine yorumlar yazarak kendi siteme backlink kazandırdım, eğer yorum yazdığım blogda sitemdeki bir yazıyla benzer bir içerik varsa kendi sitemdeki yazının bağlantısını paylaştım.
 • Sosyal İmleme Siteleri : Siteme Hürriyet’in Bumerang Network‘üne ekleyip mevcut yazılarımı yavaş yavaş Yazarkafe ye ekledim, daha sonra yeni yazılarımı da Yazarkafe‘de paylaştım. Ayrıca Reklamsiniz.com sitesine üye olup, sitemin tanıtımını yaptım ve Reklamsiniz.com‘a eklenen sitelere yorumlar yapıp eklenen sitelere gidip uygun gördüğümde yorumlar bıraktım, iyi dönüşler aldım diyebilirim. Ayrıca Yazarkafe vasıtasıyla da bloglar keşfedip oralara da yorumlar yazıp backlink kazandım. Her sabah 10 dk ayırıp Reklamsiniz.com da yeni eklenen sitelere yorum yapmaya devam ediyorum.
100 civarında seyreden günlük ziyaretçi sayım 900'lere çıktı!
100 civarında seyreden günlük ziyaretçi sayım 900’lere çıktı!

Peki yaptıklarım sadece bunlardan ibaret miydi? Yine Blog Hocam’ın Web Yöneticisi Araçları’nı kullanarak hit arttırma yazısından etkilenerek Şubat ayında en çok hit alan Twitter nedir? başlıklı yazım ve Twitter’ı hesabınızı Facebook’a bağlamak konulu yazılarımla ilgili aranan kelimeleri inceleyip, hem Twitter’ın yenilenmesiyle güncelliğini kaybetmiş yazılarımı güncelleyip hem de içeriklerini arama sorgularının da cevaplarını içerecek ve sorgulanan kelimeleri tekrar edecek şekilde yeniledim.

Ayrıca Twitter Nedir? konulu yazımın kopyalanarak başka sitelerde yayınlandığını keşfettim ve kaldırılmasını sağladım. Bu arada Site içeriğinizin kopyalanıp  kopyalanmadığını bu konudaki yazımı okuyarak öğrenebilirsiniz.

Ben tüm bunları yaparken Twitter’ın yasaklanması bir şans oldu ve yurdum insanı inadına Twitter’a girmeye çalışınca Twitter konulu yazım günlük bazda en çok hitlerini aldı, bunun yanı sıra VPN ve DNS kullanımıyla ilgili aramalar çok artınca ben de siteme konuyla ilgili ufak bir yazı ekledim daha sonra Youtube da kapanınca Youtube’a girmekle ilgili cümleleri mevcut yazıya ekleyip  Twitter ve Youtube’a girmek için VPN ve DNS değiştirme başlıklı yazı sayesinde bir miktar daha trafik elde etmeyi başardım. Buradan çıkarılacak sonuç güncel konularla ilgili yazılar daha çok ziyaretçi getiriyor, öyle ki okuduğum bir yazıda haftanın belli günlerinde belli başlı dizilerle ilgili arama trafiğinin oldukça arttığından vs bahsediyordu.

Alexa sıralamasında 5-6 milyonlardan 1.8 milyonlara yükseldi!
Alexa sıralamasında 5-6 milyonlardan 1.8 milyonlara yükseldi!

Bence buradaki önemli husus kullanıcıların internette neler aradığını doğru öngörüp buna yönelik içerik yapmak ve arama optimizasyonu yapmak. Buraya kadar hep tek bir konu üzerine yazılmış yazı hakkında yaptıklarımdan bahsettim ama bana asıl hit kazandıran yeni eklediğim yazılar oldu özellikle Android ile ilgili yazılarım (En İyi Android Oyunları 2014 , En Gerekli Android Uygulamaları 2014 ) sitemin hitini oldukça arttırdı. Android ile ilgili iyi hit alınca bir yazı daha ekledim. ( Android Mobil Veri Ayarları )

Burada şöyle bir ikilem var aslında her yazar için yazdığı her yazı mühimdir ve her yazıdan aslında belli başlı beklentileri vardır, mesela çok hit almasını düşünmediğiniz yazılar çok fazla hit alabiliyor. Örneğin şuan En İyi Android Oyunları 2014 konulu yazım sitenin en çok hit getiren yazısı fakat Yazarkafe’de sadece 10 kere tıklanırken, Güvenli Bir Şifre Nasıl Oluşturulur? konulu yazım tam 217 kere tıklanmış.

Burada bence önemli olan yazmaya yılmadan devam etmek, kendime koyduğum hedef haftada en az 1 yazı yazmak. Eğer içeriğiniz güzelse ve SEO konusunda çok kötü bir siteniz yoksa zaten ziyaretçileriniz olacaktır, artacaktır da. Yapmanız gereken sadece özgün ve insanların ilgilenecekleri konularda basit ve faydalı yazılar yazmak. Basit dedim çünkü herhangi bir konuyu çok fazla uzatıp detaylara girerseniz insanlar sıkılacaktır, bu nedenle konunun özünden kopmadan mümkün olduğunca anlaşılır ve özet bir biçimde konuyu sunmak da önemli.

Buraya kadar sitemin aldığı 100 kadar günlük ziyaretçi sayısının 900’lere nasıl çıktığından bahsettim, belki büyük rakamlar değil, burada önemli olan nicelik değil önemli olan bence daha büyük bir kitleye sesimizi duyarabilmek ve insanlarla iyi şeyler paylaşabilme. Hit herşey değil sadece amacım hit kaygısı olmadan özenerek bezenerek yazdığınız yazıların nasıl daha büyük bir kitleye ulaşabileceği konusunda ipuçları vermekti.

Kendi adıma dün doğum günümü kutlayan ve uzun zamandır görüşemediğimiz bir arkadaşımın (okuyorsa buradan selamlar :) doğum günümü kutlarken blogumu da takip edip yazdıklarımdan faydalandığını belirtmesi çok güzeldi, diğer insanlar içinde bu tarz faydalar sağlayabilmek düşüncesi hoşuma gitti ve her blogger’ın daha büyük bir kitleye ulaşmayı hak ettiğini düşünüp böyle bir yazı yazma ihtiyacı hissettim.

Sizin de tavsiyleriniz varsa duymaktan mutlu olurum her zamanki gibi.

Evet uzun bir yazı oldu, buraya kadar okuyup vaktinizi ayırdığınız için teşekkürler.

Görüşmek üzere.

 

 

Cem TÜRK

Adım çoktan anlamış olduğunuz gibi Cem Türk, 1984 doğumluyum ve İstanbul’da yaşıyorum. Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitmenliği bölümü (2006 yılı ) mezunuyum ancak hayatımı öğretmenlik yerine küçüklüğümden beri merak salıp öğrendiğim programlama/bilgi işlem ile kazanıyorum.

 • Oldukça yararlı bir yazı olmuş.Ben de uygulamaya çalışıyorum.Umarım etkisini görürüm.

 • ahu

  Bu güzel Emeklerinizden dolayı Başta güzel bi tşkler ederim Siteniz Gooogle ve facebok gibi Sitelerde Tavsiyelerde bulacaz tşkler kolay gelsin Hocam

 • inanılmaz faydalı bir yazı olmuş. Tebrikler ve ayrıntılı yazılarınızın devamını dilerim… :)

 • Güzel yorumlarınız için teşekkür ederim :)

 • Gerçekten çok faydalı ve çok işe yarar konular bunlar. Ben bunların hepsini kimseden destek almadan başlamıştım ama meğersem benden başkalarıda benim gibi yapıyormuş. Anlatılanların hepsini yaptım ve halen yapıyorum da.
  Ama şunu herkes bilsin ki her şeyden öte yazılarımızda özgün olmak kadar önemli bir şey yoktur. Siz özgün olun zaten Google gibi arama motorları sizleri yavaş yavaş yukarı çıkaracaktır :)

  • Kesinlikle katılıyorum, farkınız olmalı ki fark edilebilin!

 • Reklamsiniz, gerçekten kaliteli bir kaç kişiyi tanıdığım aynı zamanda güzel siteler keşfedebildiğim ortam. Bir nevi sözlük siteleri gibi.

  • evet Reklamsiniz.com yeni keşifler yapmak için de güzel bir site, görüş alışverişinde bulunmak açısından da faydalı :)

 • Çok teşekkürler işime yaradı

  Mp4 Film İndir , Tek Link TR Film İndir

 • suatsaygin

  Güzel yazı için teşekkürler. Benim de benzer sıkıntılarım var. 2005’den itibaren yazdığım blogu değiştirdim. Trafik azaldı ama sabırlıyım. Yazarkafe bazen iyi trafik getiriyor. Haftasonu yazıları yollamamak gerekiyor !! Zira pazartesi yazı onaylanınca tarihi eski kaldığı için arka planda kalıyor.
  Saygılar.
  http://www.suatsaygin.net

  • Yazarkafe konusunda haklısınız sanırım :) Ben de haftasonunu kollamaya çalışıcam :)

 • Yazınızı severek okudum. Değerli bilgileriniz için teşekkürler.

 • Yazınızın tamamını okudum . Gerçekten güzel bir yazı olmuş .. Başarılarınızın devamını dilerim…

  Free Web Site Templates | http://templatemonsters.net

 • Bir yorum daha:
  son günlerde Onedio’da çok hit alan yazılara yorumlarımı bırakarak ilgili yazılarımın kısa linkini veriyorum, oradan da iyi trafik geliyor. Yazımın kendisi Onedio’da yeralıyor fakat o kadar trafik gelmiyor. Aynı mantığı Webrazzi’de de uyguluyorum.
  Kolaylıklar…

 • 9 katı çok iyimiş denemekte fayda var…

 • Merhaba aynı temayı bende kullanıyorum. Gezinti menüsündeki home iconunu ne yaptıysam görüntülenmesini sağlayamadım. Yardımcı olabilirseniz çok memnun olurum. İlginize şimdeden teşekkürler.

  • Home icon’ın çıkması için menüye sitenizin adresini başında http:// olacak şekilde tam olarak eklemeniz gerekiyor http://www.cemturk.net gibi

 • faydalı bir makale olmuş. başarılar dilerim

 • Yazınızı hiç sıkılmadan baştan sona okudum bende birazcık ipucu kaptım :)

  • işinize yaradığına sevindim :)

 • bencede emek lazım bende öyle yapıyorum

 • Pingback: Sitenizi Ücretsiz Tanıtıp Backlink Kazanın! | CemTürk.Net | Teknoloji, Android ve Wordpress üzerine çiziktirmeler()

 • tavsiyeleriniz hitinizi 9 katına çıkarmış olabilir. Ama önemli olan arama motorların ziyaretçi gelmesi.. Ona bakarsanız, ben 100 üyeli bir sayfaya “Ferdi Tayfuru Kim Öldürdü” diye bir yazı yazsam, 24 saat içinde 20 bin kişi gelir ama boş gelir. Önemli olan arama motorlarıdır.

  Yazdığımız yazılar, arama motorları tarafından indexlenmeli, halkın önüne sunulmalıdır.

 • hepsi doğru

 • gerçekten hepsini uygularsanız. 1 ayda alexada 1milyonu görürsünüz. http://ulusalfilm.net

 • Katılıyorum; “bloghocam” bu konuda iyi bir referans.

 • cem bey yazılarınızı oldukça doyurucu buluyorum, iki üç satır yazıp bırakmıyorsunuz. özgün yazılarınızdan dolayı sizi tebrik ederim.

  • değerli yorumunuz için teşekkür ederim :)

 • Yazınızı severek okudum ve paylaşımlarımınızın devamını bekliyorum bizleri bilgilendirdiğiniz için çok teşekkürler.

 • yazı gayet aydınlatıcı ve bilgilendirici sitem için faydasını görürüm teşekkürler.

 • dediğini< yöntemleri bende kullandım ve gercekten faydasını görüyorum. bunları paylaşmanız ve herkesin faydalanmasını sağlamanız gercekten güzel.

 • Çok teşekkür ederiz bizde bu adımları uygulayalım bakalım bir etkisini görecekmiyiz.

 • teşekkürler çok yararlı bilgiler.

 • sitenizde anlattıgınız bilgileri gayet başarılı bulduk bu tarz bilgileri tavsiye vaya şikayette bulunabileceginiz forum sitemizede bekleriz http://www.tavsiyesikayet.com

 • Hocam bu yazınızda herşeyi güzel anlatmışsınız elinize sağlık . Ben bukadar uğraşıyorum site ziyaretçileri pek artmıyor güzel hite ihtiyacıö var.

 • Teşekkürler hocam
  http://www.matrakvideo.com bizde burdan başladık

 • Merhaba, faydalı bir yazı olmuş. Yazarcafe üyeliğimiz yokki kullanalım :) Bakıyorum yazarcafede yayınlanan makalalere o kadar vasat o kadar saçma siteler kabul edilmiş ki şaşırıyorum. Neyse teşekkürler faydalı bilgiler için.

  http://www.keyfipaylasim.com

 • Güzel bilgiler uygulanırsa faydalı olacaktır. Teşekkürler…

 • Cok sagolun isime yariyacagini umuyorum.
  Reklam: Vagonet.com

 • Başarılı olmuş hocam bu şekilde bende yapıyorum.

 • güzel bir yazı olmuş tşkler..

 • Ben de bunları uygulamaya calısıyorum bakalım neler olacak.
  http://www.guzelguzelsozler.net

 • Çok faydalı bir yazı olmuş. Emeğinize sağlık.

 • Aynen bunları yapmadan olmuyo
  http://teknolojidehbr.blogspot.com.tr

 • Cem çok faydalı bir yazı olmuş. Ben de elimden geldiğince uygulamaya çalışıyorum bunları fakat özellikle ziyaretçi gönderebilen Türkçe siteler konusunda sıkıntı olduğunu düşünüyorum maalesef. En iyi ziyaretçi kaynağı Google böyle olması da gayet doğal fakat dediğim gibi hit sağlayabilecek bir platform yok denecek kadar az Reklamsiniz bir nebze katkı sağlayabiliyor Yazarkafe ise daha önceki projelerimde başvurduğum halde yazı yayınlayabildiğim türde üyelik vermedi.

 • yazarkafe istediğiniz tür üyelik kaydı vermediyse, desteğe yazın bir şikayet bu şekilde üyelik türünüzü değiştirebilirler :)

 • Zafer B.

  Ben de kendi sitemde bahsettiğiniz yöntemlerin birkaçını uygulamaya çalışıyorum, fakat hit alabileceği konulara yönelince insan içinden geldiği gibi yazmak konusunda sıkıntı yaşıyor.
  Daha özgür konu seçimlerine ulaşmak için önce belirli bir kitle oluşturmak gerektiriyor, bu da hit alacak konular seçmeyi gerektiriyor maalesef.
  Bu arada kişisel blog adresim:
  htttp://www.gonuldendile.com

 • Yeni başlayanlar için uygulanabilir yöntemler. Ancak artık seo işi daha karmaşık olmaya başladı. Emeğinize sağlık!

 • Gayet başarılı bi makale olmuş. Fakat benim gibi tembellerin en büyük zaafı acelecilik ve çabuk vazgeçme. Sanırım süreç sabır istiyor. pr sini 4 e çıkardığım sitemi bir çırpıda sildiğim zaman bırakmıştım fakat şimdi yine içimde bi kıpırtı var ve daha zor bi kulvarda şansımı deneyeceğim. Önerilerinizi de uygulamaya başladım.

 • Hocam çok teşekkürler yararlı paylaşım

 • Yararlı bir yazı, elinize sağlık.
  http://renklikadinlar.com/

 • yazınız için çok teşekkür ederim, sizin anlattığınız şekilde devam ediyorum https://www.anahtarci.com.tr

 • Öncelikle bu yazınızdan dolayı size çok çok teşekkür ederim. Sayenizde eksiklerimi gördüm düzeltmeye çalışıyorum bu tür yazılarınızı her zaman beklerim. iyi çalışmalar dilerim :)

 • Yazınız yardımcı oldu. Teşekkür ederim. http://www.kudretugurlueminsoy.com

Önceki yazıyı okuyun:
Mobil Veri Ayarları
Android Mobil Veri Ayarları

Çoğumuzun aklına mobil veri deyince telefonumuzun mobil veri ayarlarını açıp kapatmaktan ötesi gelmez. Ancak android telefonumuz vasıtasıyla mobil veri kullanım...

En iyi wordpress eklentileri
En İyi WordPress Eklentileri 2014

Eğer sizde benim gibi bir wordpress kullanıcısıysanız, bir çok şeyi yapmak amacıyla nice wordpress eklentileri yükleyip kaldırmışsınızdır. Peki her daim...

1 Dakikada Teklif, 3 Dakikada Poliçe!

Hızın her geçen gün daha da çok önem kazandığı günümüzde, sigorta sektörünün teknolojiyi yakından takip ettiğini görmek güzel. Ben de...

Twitter yasaklandı!
Twitter ve Youtube’a girmek için VPN ve DNS değiştirme

Merhabalar, Eğer bu yazıyı okuyorsanız maalesef Twitter hala açılmamış demektir. Bu durumun en kısa sürede sonlanmasını dileyip, Twitter'a girmek için...

Kapat