Android Önerilen Popüler Yazılar Son Yazılar Teknoloji

Özel Dosyalarınızı Kalıcı Olarak Silmek

Dosyaları Kalıcı Olarak Silmek

Son günlerde internet alemi ünlülerin telefonlarından internete sızdırılan resimlerle çalkalanıp duruyor. Telefonunuzdan ya da bilgisayarınızdan sildiğiniz dosyaların aslında geri döndürülebileceğini ve gerçek anlamda silinmediğini biliyor muydunuz? Evet PC’den shift+delete de yapsanız geri dönüşüm kutusunu da boşaltsanız bu böyle. Yani dosyalarınızı sildiğinizi sandığınız bilgisayar ya da telefonunuz başkasının eline geçtiğinde pekala her şeyinize erişebilir. Peki telefonunuzdaki dosyaları geri döndürülemez şekilde yani kalıcı olarak nasıl silebilirsiniz? İşte tam da bu sorunun cevabını sizlerle paylaşmaya çalışacağım.

Dosyaları Kalıcı Olarak Silmek
Dosyaları Kalıcı Olarak Silmek

İster bilgisayarınızda olsun ister telefonunuzda ya da kullandığınız bir hafıza kartında ya da usb bellekte herhangi bir dosyayı sildiğinizde dosya hafızadan tamamen kaldırılmaz. Bunun tek yolu hafızada dosyanın üzerine yeni bir veri yazılmasıdır. Bu nedenle satacağınız ya da başkasına vereceğiniz telefonunuzda/bilgisayarınızda tüm dosyaları silmek dosyalarınızın yok olduğu anlamına gelmiyor. Veri kurtarma programlarıyla isteyerek ya da kazara sildiğiniz programlarla dosyalarınız kurtarılabiliyor. İşte tam bu nedenle dosyalarınızın gerektiğinde kalıcı olarak silinmesi özel bilgilerinizin başkalarının eline geçmemesi için oldukça önemli.

Peki dosyalarınızı kalıcı olarak nasıl silersiniz?

Android Telefonda Dosyaları Kalıcı Olarak Silmek

İlk olarak dosyalarınızı silin ve daha sonra iShredder 3 Uygulamasını Yükleyin. iShredder 3 uygulaması silinen dosyaların bulunduğu boş alanların üzerlerine veri yazarak kurtarılmasını tamamen engelleyen bir android uygulaması. Kullanımı çok basit, uygulamayı çalıştırdıktan sonra Start düğmesine tıklayın, daha sonra silme algoritmasını (Erase method) 3 cycles DoD olarak seçin (eski verilerin üstüne 3 kere veri yazacak ne kadar çok yazarsak o kadar iyi ) ve SHRED düğmesine basın işte bu kadar. Kalıcı olarak silme işlemi uzun sürebilir bu nedenle gerektiğinde telefonunuzu şarja takmayı unutmayın. Bu işlem sadece silinmiş dosyaların geri döndürülmesini engeller tüm verileri silmez.

iPhone’da Dosyaları kalıcı olarak silmek

Eğer iPhone kullanıyorsanız diğer kullanıcılara göre biraz daha şanslısınız, güvenli silme işlemi için telefonunuza ekstra bir şey yüklemenize gerek yok. Yapmanız gereken Ayarlar->Genel->Sıfırla başlığı altından Tüm İçerikleri ve Ayarları Sil demek. Böylece telefonunuzdaki tüm veriler geri dönülemez şekilde silinecektir. Bu işlemi yapmadan önce yedek almayı unutmayın! Dikkat! Bu işlem telefonunuzdaki her şeyi siliyor!

 

Tüm içerikleri sil!
Tüm içerikleri sil!

Bilgisayarınızdaki Dosyaları Kalıcı Olarak Silmek

Öncelikle Eraser programını indirip bilgisayarınıza kurun. Programı yönetici olarak çalıştırın. Dosyalarınızı kalıcı olarak silmek için File menüsünden  New Task ı seçin daha sonra Unused Space on Drive ı seçip dosyalarınızın bulunduğu sürücüyü seçin. Daha sonra aşağıdaki listede oluşturduğunuz göreve sağ tıklayıp Run ‘a basın. Bu işlem sadece silinmiş dosyaların geri döndürülmesini engeller tüm verileri silmez.

 

File Menüsünden New Task'ıı seçin
File Menüsünden New Task’ı seçin
Unused Space on Drive seçeneğini işaretleyin
Unused Space on Drive seçeneğini işaretleyin
Göreve sağ tıklayıp Run diyin!
Göreve sağ tıklayıp Run diyin!

Gördüğünüz gibi dosyalarınızın gerçek anlamda silinmesini sağlamak biraz uzun süren bir işlem ancak bilgi güvenliğiniz için oldukça önemli. Son olarak özel bilgilerinizi iCloud gibi bir bulut sisteminde saklıyorsanız kullandığınız şifrenin oldukça güvenli olduğundan emin olun, özellikle her türlü siteye abone olmak için kullandığınız mailinizin şifresinin en güvenli şekilde olduğundan emin olun. Güvenli bir şifre oluşturmak konusunda pek bir fikriniz yoksa Güvenli Şifre Nasıl Oluşturulur? başlıklı yazımdan faydalanabilirsiniz.

Cem TÜRK

Adım çoktan anlamış olduğunuz gibi Cem Türk, 1984 doğumluyum ve İstanbul’da yaşıyorum. Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitmenliği bölümü (2006 yılı ) mezunuyum ancak hayatımı öğretmenlik yerine küçüklüğümden beri merak salıp öğrendiğim programlama/bilgi işlem ile kazanıyorum.

 • Güzel bir makale olmuş.. Ellerinize sağlık..

 • Mavi

  Android de önceden silinmiş videoları da siler mi

 • Reşit

  Çok yarlı bir makale olmuş , elinize sağlık.
  Bir de iphone için yapılan silme işlemi ipadler içinde geçerli mi?
  Aynı şekilde veriler kalıcı olarak silinebirlir mi?

  • bilmiyorum ama muhtemelen geçerlidir.

 • büşra

  Flash bellekten sildiğim dosya geri dönüşüm kutusunda yoktu. Bunu bilgisayardan kalıcı olarak silmek için de bu program geçerli midir ?

  • evet

   • büşra

    Hocam bi de şunu sormak istiyorum flash bellek olmadan o silinmis dosya bilgisayarda açılır mi ? Geri getirmek mümkün müdür yani ?

 • Hina

  Peki bu program silmek istediklerimizi kaydediyor mudur?

 • ali

  Abi bu uygulama silinenleri kaydetmiyor değil mi?

 • Picea

  Siliyorum işlem bitince tekrar başlatınca aynı işlemi tekrar yapıyo. Sanki silmemiş gbi hissediyoruö :)

 • Kbr

  Programı calıstırıyorum sonra bitiyo. Tekrar calıstırınca aynı islemi tekrar yapıyo sanki silmemiş gbi hissediyorum böyle olunca

 • Picea

  Bu işlemi yapıp üstünede format atınca tamamen geri dönmemek üzere siliniyo dmi? Telefonumu satmayı düşünüyorum çünkü

 • nokıa lumıa ıcın gecerli bir uygulamamı Cem bey veya lumıa ıcın ne öneriyorsunuz?

 • Kemal

  Hocam iphone 5s için tüm ayarları ve verileri sil dediğimizde kesinlikle tüm dosyalarım kalıcı olarak siliyor değil mi

 • metin

  ne kadar silersen sil diskdigger programı ile hepsi geri geliyor bunların dışında gerçekten silen program arıyorum….

 • arif

  (Erase method) 3 cycles DoD olarak seçin (eski verilerin üstüne 3 kere veri yazacak ne kadar çok yazarsak o kadar iyi )

  Seçmesini seçtim de şu kısımı anlayamadım ve nereye yazılacak bulamadım.
  (eski verilerin üstüne 3 kere veri yazacak ne kadar çok yazarsak o kadar iyi )

 • acayip

  Ben denedim ama disk diggerden tüm fotoğraflar görünüyo silmiyo yardım istiyorum

 • Bravo

  Helal

 • pınar

  iShredder 3 programı ücretli mi çünkü denedim ama satın almamı istiyo ??

 • emin

  Ben,m anlamadığım 16gb hafıza kartı ama nerdeyse 100gb resim sildim diyelim hepsi geri geliyormu yahu geri geliyorsa bu hafıza kartı neden 16gb diyorlar 116gb yada kaç gibi nereden sonra resim almayı durduruyor kurtarmada :D:D

Önceki yazıyı okuyun:
2048 Bağımlılık Yaratan Sayı Bulmacası

Tekrar merhaba, geçtiğimiz hafta size Plague Inc isimli hastalık yayarak dünyayı yok ettiğimiz bir oyun tanıtmıştım. Bu hafta ise 2048...

Yenilenebilir Enerji Kaynakları Dünya Elektriğinin %22sini Karşılıyor

Geçtiğimiz yıl yenilebilir enerji kaynaklarının üretim kapasitesini en hızlı arttırdığı yıl oldu ve dünya genelinde elektrik üretim kapasitesinin %22'sini teşkil...

Plague Inc – Dünyayı Enfekte Edin!

Merhabalar, geçen hafta sizin için Iron Force android oyununu incelemiştim. Bu hafta ise hasta olacağınız sıradışı bir oyun inceliyoruz, Plague Inc....

64-bit Chrome yayında! Daha hızlı, daha güvenli ve daha iyi!

Sonunda Google Chrome'un sağlam bir 64 bit sürümünü yayınladı. Google'a göre Windows için 64-bit Chrome, 32-bit Chrome'a göre 3 büyük...

Kapat