Önerilen Popüler Yazılar Son Yazılar WordPress

WordPress Sitenizi Otomatik Olarak GoogleDrive’a Yedeklemek

Google Drive Yedek Almak

Merhabalar, WordPress sitenizi daha güvenli hale getirmek için yapabileceklerinizi daha önceki yazımda sizlerle paylaşmıştım.  Sitenizin güvenliği kadar önemli bir şey ise düzenli yedeğinin alınması. Eminim bir çoğunuz benim gibi yazmak için bile zor zaman ayırırken manuel olarak yedek alma işini ihmal ediyorsunuz. İşte tam bu sorunu kökten çözmek için en iyi yöntem sitenizi otomatik olarak Google Drive‘a yedeklemek. Peki nasıl mı? Buyurun anlatayım :)

Google Drive Yedek Almak
Google Drive Yedek Almak

1 – UpdraftPlus WordPress eklentisini yükleyip etkinleştirin.

2 – Wordpress Admin Arayüzünden Ayarlar -> UpdraftPlus Yedekleri ‘ne tıklayın ve UpdraftPlus Ayarlar bölümüne girin.

3 – Dosya Yedekleme Aralıkları ve Veritabanı Yedekleme Periodu‘nu Haftalık olarak seçin, böylece haftalık olarak yedek alınmasını sağlayacağız.

Yedekleme Periodu'nu Haftalık olarak seçin
Yedekleme Periodu’nu Haftalık olarak seçin

4 – Reporting kısmında Email kutucuğunu işaretleyin, böylece yedek alındığında veya hata oluştuğunda bize email ile rapor gelecek.

Email kutucuğunu işaretleyin, Client ID ve Secret kısımlarını doldurun
Email kutucuğunu işaretleyin, Client ID ve Secret kısımlarını doldurun

5 – Uzak Depolama Birimi olarak Google Drive ‘ı seçin. Bu aşamadan sonra Google Drive’ın yedekleme eklentisiyle iletişimini sağlamak için Google’dan bir ID ve Secret oluşturmamız gerekiyor.

Create Project butonuna tıklayın
Create Project butonuna tıklayın

6 – https://console.developers.google.com/project adresine girip Create Project diyin ve Cemturknet gibi bir proje ismi girip Create‘e tıklayın.

Projeye bir ad verin
Projeye bir ad verin

7 – Oluşturduğunuz proje adına tıklayıp APIs & auth başlığı altından APIs kısmına gelin ve Drive API nin yanındaki OFF kutucuğuna tıklayarak ON konumuna gelmesini sağlayın.

Drive API yi ON konumuna getirin
Drive API yi ON konumuna getirin

8 – Yine APIs & auth başlığı altından Consent Screen bölümünden Product Name kısmına CemTurkNet gibi bir isim girin (başında Optional yazan kısımlara bir şey yazmak zorunda değilsiniz) ve Save e tıklayın.

roduct Name kısmına bir isim girin
roduct Name kısmına bir isim girin

9 – APIs & auth başlığı altındaki Credentials kısmına gelin ve Create new Client ID butonuna tıklayın, AUTHORIZED JAVASCRIPT ORIGINS kısmına web sitenizin adresini başında http olacak şekilde yazın ( http://www.cemturk.net gibi ). AUTHORIZED REDIRECT URI kısmına ise  UpdraftPlus ayarlarında “You must add the following as the authorised redirect URI (under “More Options”) when asked:” metninin altındaki gri gölgeli adresi kopyalayıp yapıştırın ve Create Client ID ye tıklayın. ( http://www.cemturk.net/wp-admin/options-general.php?action=updraftmethod-googledrive-auth gibi bir adres, wp-admin den önceki kısmı sitenizin adresiyle değiştirebilirsiniz.

İlgili alanları doldurup Create Client ID ye tıklayın
İlgili alanları doldurup Create Client ID ye tıklayın

 

10 – Yeni oluşturduğunuz CLIENT ID ve CLIENT SECRET bilgilerini UpdraftPlus Ayarlar bölümündeki ilgili yerlere yapıştırın ve Save e tıklayarak UpdraftPlus Ayarlarınızı kaydedin.

Client ID ve Secret kısmını kopyalayıp UpdraftPlus ayarlar kımsına yapıştırın
Client ID ve Secret kısmını kopyalayıp UpdraftPlus ayarlar kımsına yapıştırın

11 – UpdraftPlus ayarlarında Authenticate with Google kısmına gelin ve mavili linke tıklayın. WordPress uygulamasına Google Drive’a erişim izni vermeniz için bir ekran çıkacak Accept/Kabul Et‘i seçin. Böylelikle yedekleme için Google Drive’a gerekli bağlantı sağlanacak.

Mavi linke tıklayın
Mavi linke tıklayın

12 – UpdraftPlus ta Şuanki Durum kısmına gelin ve hemen yedekleme yapmak için Şimdi Yedekle ‘ye tıklayın. Yedek dosyaları önce sıkıştırılıp zip haline getirilecek ve tek tek Google Drive’a yüklenecek. Eğer Google Drive’a yükleme esnasında bir problem oluşursa endişelenmenize gerek yok çünkü eklenti yüklemeye kaldığı yerden devam etme özelliğine sahip. Bundan sonra sitenizin yedeği haftada bir otomatik olarak Google Drive’a yüklenecek. Dilerseniz https://drive.google.com  adresinden Google Drive a girip UpdraftPlus klasörü altından alınan yedekleri kontrol edebilirsiniz.

Şimdi Yedekle butonuna tıklayın
Şimdi Yedekle butonuna tıklayın

13 – Son olarak bir yedeğinizi geri yüklemek için Mevcut Yedekler kısmından dönmek istediğiniz yedeğin sağında ki Geri Yükle butonuna tıklamanız yeterli.

Yedekten dönmek için Geri Yükle ye tıklayınŞimdi Yedekle butonuna tıklayın
Yedekten dönmek için Geri Yükle ye tıklayınŞimdi Yedekle butonuna tıklayın

Evet belki biraz yoruldunuz ancak sitenizin yedeğinin direkt olarak bir bulut sistemine alınması için ayırdığınız bu 10-15dk zamanı gayet iyi harcamış olduğunuzdan eminim. Konfigürasyon konusunda sıkıntı yaşarsanız yorumlar bölümünden bana ulaşabilirsiniz.

Eğer bu yazımın işinize yaradığını düşünüyorsanız WordPress ile ilgili şu yazılarım da ilginizi çekebilir;

WordPress Sitenizi Güvenli Hale Getirmek

En İyi WordPress Eklentileri 

Tarayıcı Önbellekleme Özelliğinden faydalanma

Sağlıcakla kalın,

Cem.

Cem TÜRK

Adım çoktan anlamış olduğunuz gibi Cem Türk, 1984 doğumluyum ve İstanbul’da yaşıyorum. Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitmenliği bölümü (2006 yılı ) mezunuyum ancak hayatımı öğretmenlik yerine küçüklüğümden beri merak salıp öğrendiğim programlama/bilgi işlem ile kazanıyorum.

 • suatsaygin

  Faydalı bir yazı,teşekkürler. Ben de kaydetmiyordum yazıları, artık kaydedeyim.

  • zamanla tembelleşiyoruz maalesef :) yedek almak önemli :)

 • Uvv çok yararlı oldu.. teşekkürler..

 • Selam.
  Drive API kullanılarak yazılmış WordPress uyumlu bir ortam kütüphanesi eklentisi var. İsmi “Google Drive WP Media”
  Bu eklentiyi bir türlü doğru şekilde aktif edemedim. Sanıyorum benim gibi birçok insan var. Belki bu konu hakkında da özellikle sorunsuz bir kurulum yapmayı başarabilirseniz bir yazı yazabilirsiniz? Bir çok insanın faydalanabileceği bir yazı olacaktır. Özellikle 250MB host paketlerini fahiş fiyatlardan satan pahalıcı alt yapımıza bir cevap olacaktır.
  Teşekkürler iyi çalışmalar.

  • Merhaba Levent bey,
   Bahsettiğiniz eklentiyi biraz inceledim, Drive API yi yine buradaki talimatlar gibi proje oluşturup aktif hale getirmeniz gerekiyor. 9. basamakta Web Application yerine Service Account seçmelisiniz. Otomatik olarak inecek -privatekey.p12 dosyasını sitenize FTP ile yükleyip dosya URLsini ve oluşturduğunuz Client ID ve Emailadress anahtarlarını Ortam başlığı altında Google Drive WP Media ya girip Settings kısmındaki bölüme girmeniz gerekiyor. Zaten işlemlerle ilgili resimler, yine Ortam başlığı altında Google Drive WP Media documentation bölümünde var. Kolay gelsin :)

 • Merhabalar. Bu yazınız ilgimi çekti. Ancak birkaç sorum olacak bu konulardaki acemiliğime verin.Çünkü belki sorum size basit gelebilir ;ama bilmeyen ya da benim gibi merak edenler olabilir ?
  Ayrıca yeni açtığım internet sitemi incelerseniz sevinirim.Çünkü bu sayfadan sonra güvenlikle ilgili yazılarınızı okuyacağım.

  1-Bu eklenti siteyi yavaşlatır mı ?
  2-Ben filezilla ile yedek alıp,drive atıyorum.

  Yukardaki ile aradaki fark nedir acaba ?yani benim yaptığımla.

  • 1 – sitenizi yavaşlatmaz
   2 – sizin manuel olarak yaptığınızı program tamamen otomatik olarak yapıyor, sadece yedek almak istediğiniz zaman aralığını belirliyorsunuz (haftalık gibi) program zamanı gelince otomatik olarak yedek alıyor.
   Siz tek tek uğraşırken program bunu sizin için zahmetsiz hale getiriyor :)

 • kardeşim çok faydalı bir yazı olmuş yukarıdakileri harfiyen uyguladım fakat google ile bağlantı kurulamadı ve hata verdi.

  401. That’s an error.

  Error: invalid_client

  no support email

  Request Details
  That’s all we know.

  çözüm yolu nedir

  • rica ederim, proje detaylarını clientID ve secret bilgilerini doğru girdiğinden emin misin?

   • evet şuan oldu bağlantı kurldu fakat şimdi yedekle dediğimde uzun zaman geçti bugün tekrar baktım ve 114 kb lık bir dosya atmış. uzantısı ise db sanırım sadece veritabanı yedeği aldı.

    full yedekle yapıyormu bu eklenti, yada neleri kapsıyor bu yedek. tam yedekleme için ne yapmam lazım

    şimdiden teşekkürler

   • kardeş tamam bunuda çözdüm fakat. neden tam yedekleme yapmıyor. (eklenti, temalar, uplodad lar ve dil seçeneleri mevcut) tam ydekleme yapma imkanımız varmı bu eklenti ile yada başka bir eklenti varmı bildiğiniz?

 • Mükemmelmiş bu google drivedan öte kendi pc me yedeği indirebildim ftp sini bilmediğim ama admin bilgilerini bildiğim wp sitemin :) çok teşekkürler..

  • bence çok büyük rahatlık :) ftp ile uğraşılmıyor yedek için :)

 • Merhaba bu şekilde yedek aldığımızda sitenin tüm eklenti, tema ve içerik yedeğimi alınıyor ?

  • Evet herşeyin yedeğini alıyor.

 • hocam bunu tekrar alıp yüklemek ftp yoluyla mı olacak

  • Hayır, kendi geri yükleme özelliği var zaten :)

 • serhathalil

  localhostta tasarı aşamasındaki siteye uygulanabilir mi?

  • kendim denemedim ancak uygulanabilir olması gerekli :)

 • Sağolasın kardeşim. Biraz uğraştırıyor ama çok gerenkli.

  • rica ederim :) evet yedekleme derdini tamamen ortadan kaldırıyor :) Ayrıca eklentinin türkçe çevirisini de ben yapıyorum bir sorun olursa iletebilirsiniz :)

 • Harbindir

  Birden çok site ve tek hesap olursa ne olacak?

  • eklentinin ücretli versiyonu işinizi görür o zaman :)

 • Gerçekten harika ve fayfalı bir yazı olmuş. Teşekkürler.

 • Kendi sitesinden baktım ama doğru düzgün anlamadım. Örneklerle açıklanması anlaşılır olmuş. Sorunsuz olarak kurdum. Dropbox seçeneği ile zahmetsizce yedekleme kurabiliyorsunuz. Google Drive kadar uğraşmıyorsunuz ama bedava alanı 2gb ile sınırlı olduğundan pek içime sinmedi. İlerde site büyür düşüncesiyle, 15GB olan Google’a kurdum. Çok teşekkür ederim. Yedekler çok önemli!

 • eline sağlık süper paylaşım

 • Hocam bu yedekleri aynı ftp’deki gibi alıyor değil mi ?

Önceki yazıyı okuyun:
Özel Dosyalarınızı Kalıcı Olarak Silmek

Son günlerde internet alemi ünlülerin telefonlarından internete sızdırılan resimlerle çalkalanıp duruyor. Telefonunuzdan ya da bilgisayarınızdan sildiğiniz dosyaların aslında geri döndürülebileceğini...

2048 Bağımlılık Yaratan Sayı Bulmacası

Tekrar merhaba, geçtiğimiz hafta size Plague Inc isimli hastalık yayarak dünyayı yok ettiğimiz bir oyun tanıtmıştım. Bu hafta ise 2048...

Yenilenebilir Enerji Kaynakları Dünya Elektriğinin %22sini Karşılıyor

Geçtiğimiz yıl yenilebilir enerji kaynaklarının üretim kapasitesini en hızlı arttırdığı yıl oldu ve dünya genelinde elektrik üretim kapasitesinin %22'sini teşkil...

Plague Inc – Dünyayı Enfekte Edin!

Merhabalar, geçen hafta sizin için Iron Force android oyununu incelemiştim. Bu hafta ise hasta olacağınız sıradışı bir oyun inceliyoruz, Plague Inc....

Kapat