Önerilen Popüler Yazılar Son Yazılar WordPress

WordPress Sitenizi Hızlandırmak ve Optimizasyon

Wordpress Hızlandırmak ve Optimizasyon

Eğer bir WordPress siteniz var ve paylaşımlı hosting kullanıyorsanız eminim site yavaşlığı veya yeterince hızlı olmaması ziyaretçilerinizden duyacağınız şikayetlerin başından gelir. Peki sitenizi hızlandırmak için neler yapmalısınız? Sitenizi optimize ederek ne gibi avantajlar sağlayabilirsiniz? Özellikle hız sorunu yaşayan arkadaşlar için, sitenizin neden yavaş açıldığını, sorunun ne olduğunu anlama ve gerekli çözümleri uygulama konusunda elimden geldiğince yol göstermeye çalışacağım.

Wordpress Hızlandırmak ve Optimizasyon
WordPress Sitenizi Hızlandırmak ve Optimizasyon

Site Hızını Etkileyen Faktörler

Öncelikle site hızınızı etkileyebilecek faktörlerden şöyle bir bahsedelim. Öncelikle sitenizdeki sayfaların içerdiği veri miktarı ne kadar büyük ise yüklenmesi ve açılması o kadar uzun sürecektir. Sitenizdeki metinler ve css ve javascript kodları metin tabanlı olduğu için çok fazla yer kaplamazken genelde sayfa boyutlarının büyük kısmını resimler oluşturur. Bu nedenle sadece metinden oluşan sayfalar resimlerle dolu sayfalardan çok daha hızlı açılır. Ayrıca sitenizi oluşturan bileşen (css ve js dosyaları, resimler vb.) sayısıda önemli her bileşen için sunucunuza ayrı bir istek gönderilir ve bu istek sayısı arttıkça yanıtlanma süresi artabilir ve yavaşlığa sebep olur. Bu nedenle site içeriğimizin paha da ağır ama veri miktarı olarak az tutmamız gerekir, özellikle resimlerin boyutlarının küçük tutulması ve optimize edilmesi önemli bir etken.

İkinci bir etmen ise sayfanın sunucuda ve kullanıcı tarafında oluşma süresidir. Bir web sayfasını ziyaret ettiğinizde önce sunucu tarafında kodlar çalışır ve web sayfasıyla ilgili kodlar dinamik olarak oluşturulur, daha sonra kodlar ve resimler, css ve javascript dosyaları kullanılan tarayıcıya indirilir ve tarayıcı tarafından işlenerek görüntülenir. Her hangi bir sayfanın kötü kodlama veya bir hata yüzünden sunucu tarafında veya kullanıcı tarafında uzun sürede oluşması site hızını kötü etkileyecektir. W3 Total Cache, Super Cache , Quick Cache gibi önbellekleme eklentileri web sayfalarınızın bir kopyasını oluşturup sunucuda saklar (önbelleğe alır), bu sayede her bir ziyarette sayfalar yeni baştan oluşturularak zaman kaybedilmez önbellekteki hazır kopya direkt ziyaretçiye gönderilerek hız kazanılır.

Son olarak da hostinginizden kaynaklanan problemler olabilir, paylaşımlı hostinglerde bir sunucuda yüzlerce site birden çalışabilir, bunların bir kısmının saldırıya uğraması ve sunucunun sitelerden kaynaklanan yükü kaldıramaması gibi durumlarda siteniz yavaş çalışabilir ancak bu daha nadir rastlanan bir durumdur. Suçu hostinge atmadan önce sitenizi hızlandırmak ve optimize etmek adına gerekli adımları atmalısınız.

Site Hızınızı Ölçmek

Siteniz size göre hızlı çalışıyor olabilir ama aynı anda ziyaretçiler için yavaş açılması da rastlanabilecek şeylerden. Neyseki internette site hızınızı ölçen ve sitenizin analinizini yapan kullanışlı araçlar mevcut. Bunların başlıcaları şöyle;

Pingdom hız testi => http://tools.pingdom.com/fpt/

GTmetrix => http://gtmetrix.com/

Google PageSpeed Insights => https://developers.google.com/speed/pagespeed/insights/

Pingdom Test Sonucu
Pingdom Test Sonucu

Pingdom ve GTmetrix size test ettiğiniz sayfanın boyutunu ve toplamda kaç saniyede açıldığı bilgisini verir. Ayrıca Pingdom‘da Waterfall bölümünden GTmetrix‘de ise Timeline bölümünden site içeriğinizi oluşturan her bir bileşenin ne kadar sürede indirildiğini teker teker görebilirsiniz.  Google PageSpeed Insights ise sayfa içeriğinizi analiz edip hız için tavsiyelerde bulunuyor, benzer tavsiyeler Pingdom ve GTmetrix‘de de mevcut ancak bu tavsiyeler için Google PageSpeed Insights kullanmayı öneririm.

Kendi adıma Pingdom hız testini hangi bileşenin yüklenmesinin çok uzun sürdüğünü anlamakta Google PageSpeed Insights‘ı ise site içeriğinde neleri iyileştirmek gerektiğini anlamak için kullanıyorum.

Site Hızınızı Arttırmak

Öncelikle Pingdom hız testini kullanıp, sitenizi test edin. Test sonucunda Request başlığı altındaki sayı sayfanın oluşturulması için sunucuya kaç istek gönderildiğini Load time toplama yükleme süresini Page size da toplam sayfa boyutunu göstermektedir. Bu bilgileri ne kadar aşama kaydettiğinizi anlamak için bir kenara not edin.  Site hızını etkileyen faktörler bölümünde bunların ne gibi etkilerini kısaca anlatmıştım, özet geçmek gerekirse amacımız istek sayısını ve sayfa boyutunu minimuma indirmek olmalı. Bunu nasıl yapacağınızı anlatacağım.

Pingdom Waterfall (Şelale) Görünümü
Pingdom Waterfall (Şelale) Görünümü

Peki nereden başlamalısınız? Öncelikle WordPress sitenizde kullanmadığınız ve gereksiz bütün eklentileri silin. Ne kadar az eklenti kullanırsanız o kadar iyi :) Sayfalarınızda kullandığınız resim sayılarını da azaltmayı deneyin. Pingdom hız testinin Waterfall bölümünü kontrol edin ve yüklenmesi uzun süren nesneleri mümkün olduğu kadar kaldırın, eğer 100kb’dan büyük resimler varsa bunları küçültün.

Bunlar ilk bakışta alabileceğimiz basit önlemlerdi, bundan sonrası için Google PageSpeed Insights  ile sitenizi analiz ettirin, mobil ve masaüstü için siteniz 100 üzerinden puanlanacak. Biz masaüstü kısmıyla ilerleyeceğiz. Puanınızı bir kenara not etmeyi unutmayın ve puanınız düşük diye endişelenmeyin 100 puan almak hemen hemen imkansız :) Siteniz analiz edildiğine göre Google’ın her tavsiyesi için neler yapabileceğimize bakalım.

Resimleri Optimize Etmek

Resim dosyalarının içlerinde hangi fotoğraf makinesiyle ne zaman çekildikleri gibi bilgileri (EXIF verileri) içlerinde tutabileceğini hatta küçük bir önizleme bile bulundurabileceklerini biliyor muydunuz? Resimleri sitemize yüklemeden önce küçültmek bu nedenle yetmiyor, neyse ki resimlerin kalitesini bozmadan bu gereksiz verileri kaldırıp optimize eden WP Smush.it eklentisi var. Eklentiyi kurup Admin Panelinizin Altından Ortam -> Bulk Smush.it bölümüne girin ve Run all my images through Smush.it right now butonuna tıklayın. Sitenizdeki yazılara önceden eklediğiniz resimlerin hepsi tek tek optimize edilerek küçültülecek. Biraz zaman alıyor ancak buna değer.

Yazılarınıza eklemediğiniz resimleri manuel olarak optimize etmek için ise http://www.smushit.com/ysmush.it/ sitesini ziyaret edin, Uploader kısmından optimize etmek istediğiniz resmi Dosya Seç kısmından seçip Smush a tıklayın Result başlığı altından optimize edilmiş resmi indirebilirsiniz.

Resimlerinizi optimize etmenize rağmen listede görünmeye devam edebilir, bazı resimlerde Google’ın hedeflediği sıkıştırma oranını yakalayamıyorsunuz.

Resimlerinizle ilgili yapabileceğiniz başka bir şey ise Jetpack Eklentisi‘ni yükleyip Photon özelliğini aktive etmek. Jetpack Photon özelliği sayesinde yazılarınıza eklediğiniz resimler WordPress bulut sistemine kopyalanacak, ziyaretçiler resimleri WordPress bulut sistemi üzerinden daha hızlı bir şekilde görüntüleyecektir. Aynı zamanda hostinginize giden istek sayısı azalacağı için, sayfaların daha hızlı açılmasına katkıda bulunacaktır. Jetpack Photon özelliğinin önemli bir artısı da site trafiğinizin büyük bölümünü oluşturan resimlerin hostinginizdeki trafik kotasını doldurmayacak olması. Kendi adıma Photon özelliğini kullanarak resimlerin oluşturduğu trafiği büyük ölçüde azalttım, aylık trafik sınırı yüzünden bir üst pakete geçmeyi düşünürken şimdi rahatım :)

Sıkıştırmayı Etkinleştirmek

Web sunucunuz site içeriğini kullanıcıya gönderirken sıkıştırarak hız kazanmanızı sağlayabilir. Bu özelliği aktive etmek için sitenizin kök dizininde bulunan .htaccess dosyasının sonuna aşağıdaki kodu ekleyin.

# force deflate for mangled headers
# developer.yahoo.com/blogs/ydn/posts/2010/12/pushing-beyond-gzipping/


SetEnvIfNoCase ^(Accept-EncodXng|X-cept-Encoding|X{15}|~{15}|-{15})$ ^((gzip|deflate)\s*,?\s*)+|[X~-]{4,13}$ HAVE_Accept-Encoding
RequestHeader append Accept-Encoding "gzip,deflate" env=HAVE_Accept-Encoding# HTML, TXT, CSS, JavaScript, JSON, XML, HTC:

FilterDeclare COMPRESS
FilterProvider COMPRESS DEFLATE resp=Content-Type $text/html
FilterProvider COMPRESS DEFLATE resp=Content-Type $text/css
FilterProvider COMPRESS DEFLATE resp=Content-Type $text/plain
FilterProvider COMPRESS DEFLATE resp=Content-Type $text/xml
FilterProvider COMPRESS DEFLATE resp=Content-Type $text/x-component
FilterProvider COMPRESS DEFLATE resp=Content-Type $application/javascript
FilterProvider COMPRESS DEFLATE resp=Content-Type $application/json
FilterProvider COMPRESS DEFLATE resp=Content-Type $application/xml
FilterProvider COMPRESS DEFLATE resp=Content-Type $application/xhtml+xml
FilterProvider COMPRESS DEFLATE resp=Content-Type $application/rss+xml
FilterProvider COMPRESS DEFLATE resp=Content-Type $application/atom+xml
FilterProvider COMPRESS DEFLATE resp=Content-Type $application/vnd.ms-fontobject
FilterProvider COMPRESS DEFLATE resp=Content-Type $image/svg+xml
FilterProvider COMPRESS DEFLATE resp=Content-Type $application/x-font-ttf
FilterProvider COMPRESS DEFLATE resp=Content-Type $font/opentype
FilterChain COMPRESS
FilterProtocol COMPRESS DEFLATE change=yes;byteranges=no# Legacy versions of Apache
AddOutputFilterByType DEFLATE text/html text/plain text/css application/json
AddOutputFilterByType DEFLATE application/javascript
AddOutputFilterByType DEFLATE text/xml application/xml text/x-component
AddOutputFilterByType DEFLATE application/xhtml+xml application/rss+xml 
AddOutputFilterByType DEFLATE application/atom+xml
AddOutputFilterByType DEFLATE image/svg+xml application/vnd.ms-fontobject 
AddOutputFilterByType DEFLATE application/x-font-ttf font/opentype


Böylelikle içeriğin sıkıştırılması otomatik olarak sağlanacak.

Tarayıcı Önbellekleme Özelliğinden Yararlanma

Tarayıcı Önbellekleme Özelliği nedir? diye sorduğunuzu duyuyor gibiyim. Internet Explorer, Chrome ve diğer bütün tarayıcılar bir sayfayı ziyaret ettiğinizde sayfada bulunan resimleri ve diğer css, javascript gibi dosyaları geçici olarak indirip bilgisayarınıza kaydeder (ön belleğe alır) ve aynı siteyi/sayfayı tekrar ziyaret ettiğinizde yine aynı dosyaları tekrar bilgisayarınıza indirip kaydetmek yerine hali hazırda bilgisayarınızda önbelleklenmiş olan kopyasını kullanabilir. Bu özelliği aktive etmek için Tarayıcı Önbellekleme Özelliğinden Yararlanma konulu yazımdan faydalanabilirsiniz.

Oluşturmayı Önleyen JavaScript ve CSS Kodları

Sitenizin başlık kısmında bulunan JavaScript ve CSS kodları tamamen yüklenmeden tarayıcı sitenin devamını işleyip görüntüleyemez. Bu sebeple Google Javascript ve CSS kodlarını sayfanın footer bölümünde async şekilde eklemeyi öneriyor. Bunu sağlamak için Async JS and CSS adlı eklentiyi kurup Ayarlar başlığı altından Async Settings e gelip bütün kutucukları işaretleyin. Eğer  bu işlemden sonra sayfanızdaki bazı bileşenler doğru çalışmaz ise Load Javascript asynchronously kutucuğundaki işareti kaldırın.

Sunucu Yanıt Süresini Kısaltma

Sunucu yanıt süresinin uzun olması kullandığınız hostingden kaynaklanıyor da olabilir ancak daha önce belirttiğim gibi sunucunuza giden istek sayısını azaltmak ve bir önbellekleme eklentisi kullanmak bu süreyi kısaltacaktır. Ben önbellekleme eklentisi olarak kullanımı oldukça basit fakat efektif olan Quick Cache eklentisini öneririm. Eklentiyi kurduktan sonra aktive etmek için Admin Panelinizden Quick Cache‘e gelin ve Enable/Disable başlığı altından Yes, Enable Quick Cache‘i seçin.

JavaScript, CSS ve HTML Küçültme

JavaScript, CSS ve HTML kodları içlerinde bulundurdukları boşluklar kaldırılarak sıkıştırılabilir. Bu amaçla Autoptimize eklentisini kurup eklenti ayarlarından  Optimize etme seçeneklerini aktive etmelisiniz. JavaScript’i optimize etmek sitenizdeki bazı fonksiyonların çalışmasını engelliyorsa bu özelliği kapatabilirsiniz.

Buraya kadar genel anlamda sitenizi hızlandırmak için yapabileceğiniz hemen hemen her şeyi ele aldım. Site hızınızı biraz daha olsun arttırmak için Use Google Libraries eklentisini yükleyebilirsiniz, böylelikle WordPress kurulumuyla gelen Jquery kütüphaneleri siteniz yerine direkt Google üzerinden kullanıcılara sunulacaktır. Google PageSpeed Insights‘daki puanınızı biraz daha arttırmak için ise Remove query strings from static resources eklentisi. Eklenti sitenize eklenen JavaScript kodlarının sonunda ki gereksiz versiyon parametrelerini kaldırıyor.

Umarım anlattıklarım sitenizin hızını arttırmak konusunda size yarar sağlamıştır. Son bir kez Pingdom ve Google PageSpeed Insights analizi yaparak nerelerden nerelere geldiğinizi ve sorularınızı yorumlar kısmından bana ulaştırabilirsiniz :) Böylelikle hangi işlemin ne kadar faydalı olduğunu ve sizin tavsiyelerinizi öğrenebiliriz.

 

Cem TÜRK

Adım çoktan anlamış olduğunuz gibi Cem Türk, 1984 doğumluyum ve İstanbul’da yaşıyorum. Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitmenliği bölümü (2006 yılı ) mezunuyum ancak hayatımı öğretmenlik yerine küçüklüğümden beri merak salıp öğrendiğim programlama/bilgi işlem ile kazanıyorum.

 • suatsaygin

  pingdom hız testi yaptım, sonuç 79/100 ve 6.49 sn. Bana fazla geldi, smush.it eklentisiyle şimdi resimleri optimize ediyorum.Yazı güzel, teşekkürler…

  • rica ederim suat abi, yardımcı olabileceğim bir konu olursa söyleyebilirsin :)

   • suatsaygin

    Aslında resimleri optimize etmenin sitede kötü bir görüntüye sebep olup olmayacağını merak ediyorum. Yani size’ı düşük resimler gibi mi olacak? Bu da kötü bir görüntüye sebep olur sitede. Bir de daha önce yüklediğim ama etkisiz halde duran eklentiler siteyi kasar mı bunu da merak ediyorum. Yardımların için teşekkürler Cem.

    • optimize edilen resimlerin kalitesi düşmüyor abi o konuda sıkıntı yok sadece gereksiz bilgiler dosyadan kaldırılıyor. Bir de kullanmadığın eklentiler varsa sil, siteni kasmaz ama eklentide bir açık olması durumunda güvenlik problemi yaratabilir. :)

 • Pingback: Anonim()

 • Merhaba tekrar ben :) Yukardaki yazıda adı geçen Autoptimize eklentisini kurdum.Bundan önce verdiğiniz .htaccess dosyasının sonuna sıkıştırma için verdiğiniz kodu eklersem bir çakışma olur mu ve verdiğiniz kodlar resimleri de sıkıştırıyor mu yani bu kodu ekledikten sonra gzipy veya smush it eklentisine gerek kalır mı ?Teşekkür ederim.

  • Resimlere etkisi yok sıkıştırma kodunun smush.it eklentisine ihtiyaç var. .htaccess ile bir çakışma olmaz :)

 • Az önce 15:18 itibariyle vediğiniz kodları da ekledikten sonra Google ve pingdom ile sitemi tekrar analiz ettim ve ilginç bir sonuç çıktı.100/100 olarak gösteriyor.Siz de bir bakarsanız sevinirim.

  • serdar

   Şu anda site internal server error hatası veriyor.Sebebi ne olabilir ?

  • Merhaba Serdar, .htaccess dosyasını bozmuş olmayasın? Hata veriyor siten :(

 • serdar

  şimdi tekrar dener misin.yukarıdaki kodu sildim açıldı site.

  • bence standartın üzerinde uzun sürüyor sitenin açılması, jetpack eklentisini kurup photon özelliğini aktive et bir de öyle deneyelim :)

 • ilk fırsatta deneyip sonucu yazacağım. Çünkü dediklerini yapmaya başlamadan önce verileri not ettim.56/100 olan veriler her işlemden sonra arttı. Şu anda 81/100.Teşekkür ederim.

  • rica ederim, ben de tam bu amaç için yazmıştım yazıyı :) Böyle işe yaradığını görmek mutluluk verici :)

 • jetpack eklentisini kurdum ve denedim.Ancak bu eklentiden olumlu sonuç alamyınca kaldırdım.Çünkü 81/100 olan puan 72/100’e düştü.Eklentiyi kaldırınca değer yükseldi.

  • jetpack eklentisinin oluşturduğu resim kopyalarının boyutunu google beğenmiyor. Ancak bence getirisi götürüsünden fazla.

 • sitenizi yeni gördüm hocam şuanda dediğiniz eklentierden bazılarını kurdum site hızımda biraz artış oldu.69 mobil masaüstü 76

  • bence daha da yükseltebilirsiniz puanınızı :) kolay gelsin..

 • Baya kapsamlı bir yazı hazırlamışsınız. Emeğinize sağlık. bugün sitenin temasınız değiştirdim. siiznde bahsettiğiniz teknikleriden hepsini olmasa da bazılarını uyguladım. gtmetrix.com verilerim Page Speed Grade: (89%) YSlow Grade:79% eski haline göre şu an çok iyi. Yazılarınızı takip ediyorum teşekkürler.

  • rica ederim, yazımdan faydalandığınızı bilmek güzel :)

 • gökmen kocaoğlu

  Merhaba cem bey
  Yazınızda yer alan kodu .haccess ‘e ekledim. Daha sonra tarayıcı önbellekleme ile ilgili yazınızdaki koduda sayfanın üstüne ekledim. internal server error verdi nedeni nedir.

  • dosyanın içeriğiyle bir çakışma olmuş olabilir, bu tarz işlemler yapmadan önce ftp deki dosyanızın ismini değiştirerek yedekleyin, bir sıkıntı yaşandığında geri dönmek önemli.

 • HELAL KARDEŞ ÇOK YARARLI OLDU FAVORİ SETELERİME EKLEDİM SENİ…

 • Ellerinize sağlık Cem Bey kodlama işini bilmediğim için verdiğiniz kodu siteye yapıştıramayacağım fakat bilen biri ile bu işe yapabilirim. tekrar ellerinize sağlık google a sorarak bilemediğim açıklamadıkları olaylara dalmışsınız. Bir arkadaş tavsiyesi ile geldim iyikide gelmişim bu siteye bilgi paylaşımı gerçekten profesyonelce.

 • Esra

  Cem bey merhaba,

  Trafiği zamanla oldukça artan bir sitem var. VPS server kullanıyorum. Ancak geçenlerde artan ciddi trafik sebebiyle server ı kapattılar ve siteyi engellediler. Tekrar açtıklarında blog eskisi gibi hızlı ve etkin çalışmıyordu. gtmetrix de 95 lerde olan bir hız söz konusuydu. Tekrar açtıklarından sonra şuan gtmetrix hata veriyor. Daha önemlisi de super cache yüklemişler ve onu inaktif ettiğimde site tamamen gidiyor. Server firması kapattıktan sonra siteyi açarken bir takım değişiklikler yaptı muhtemelen ve de şuan blogu mu eski haline getiremiyorum. Sorun nereden kaynaklanıyor olabilir? Bu arada bu olaydan önce cache programı kullanmıyordum htaccess ekleidğim kodlar oldukça yeterli geliyordu.

  Beni yönlendirebilirseniz çok sevinirim

  • Merhaba Esra hanım,

   Supercache i etkisizleştirdiğinizde sitenin çalışmaması olmaması gereken bir durum, maalesef buradan sorun şundan kaynaklanıyordur diye işaret etmek zor. Supercache i düzgün kaldırmak için wp-config dosyasında değişiklik yapmanız ve cache ile ilgili klasörleri kaldırmanız gerekiyor. İsterseniz doğru kaldırıp kaldırmadığınızı bir kontrol edin.

   Kolay gelsin :)

 • bisey sorabilirmiyim cam bey biz vps server kullaniyoruz

  ozellikleri soyle
  2 vCores / max ram 4 GB garanti ram 2 gb / HP 3PAR StoreServ storage platform (SSD/HDD) / HP 3PAR storage 200gb
  Cantos 7 kullaniyoruz

  Sorum su wordpress kullaniyoruz ve woocommerce eklenti urunlu yuklemek icin wp all import kullaniyoruz ama 29 bin tane urunu cok yavas yukluyor nerdeyse 27 28 saat suruyor bunu nasil hizlandirabiliriz ve sitemizde cache felan kullanmamiza raggmen yavas aciliyor
  Yukleme hizini nasil giderebilirim ve site hizini sizce serverden kaynaklimi yoksa server ayarlarindan mi

  8vCores / max ram 16 GB garanti ram 8 gb / HP 3PAR StoreServ storage platform (SSD/HDD) / HP 3PAR storage 600gb

  Bu serveri alirsam duzelirmi sizce yoksa ne yapmaliyim lutfen yardimci olabilirmisiniz ?

 • rehbererdal

  Kelin ilacı olsa kendi kafasına sürer. sizin site neden yavaş.

  • maalesef hosting firması başka bir firmaya devretti, 1-2 aydır siteyle ilgilenemiyorum. Şimdi baktım masaüstünde 71 puan çıkıyor, zorlayınca 80lere getirebiliyorum :) Ama site dışından kullanılan kaynaklar puanımı düşürüyor genelde :)

 • hocam iyi güzel hepsini yapıyorum da verdiğiniz kodu .htaccess eklediğimde site hata veriyor

 • acil destek vermen gerek sitede büyük bir hız sorunu var yardımcı olabilirsen sevinirim hocam

 • Bugra

  Sen gel o kadar makale yaz gelsin altına kel ile ilacın ilişkisinden bahsetsin :) Rehbererdal senden daha iyilerini bekliyoruz linkini buraya koyda bu kel de faydalansın. Milletçe teşekkür nedir unutmuşuz eleştiri yaparken vurup öldürüyoruz.

 • harungungorcom

  Merhaba, Async JS and CSS eklentisini kurduk fakat fatal error hatası aldık site açılmadı, dediğiniz kutucuktaki işareti kaldırıp denedim, yine olmadı, plugini silmek zorunda kaldım, ne yapabilirim?

 • harungungorcom

  Biraz daha kurcaladım sonuç şöyle: Google test: Mobile 43/100’den 73/100 ‘e yükseldi. Masaüstü ise 52/100’den 87/100’e yükseldi. Sayfa yükleme hızı da 7.7 saniyeden 2.76 saniyeye indi. Teşekkürler cem :)

  • merhabalar, özellikle javascript dosyalarını sıkıştıran veya async olarak yükleyen eklentileri kullanırken dikkat etmek gerekiyor, kullandığınız tema ve eklentilerin işleyişine mani olabiliyor. Yükleme sürenizi oldukça geliştirmişsiniz, bence puanlarınız da iyi seviyelere gelmiş. Yazımın işinize yaramasına sevindim, iyi günler.

 • harungungorcom

  Cem Bey skoru 74 / 90 ‘a çıkardım :)

 • harungungorcom

  tabi ki nickimdeki sitede değil :)

 • harungungorcom

  Cem Bey, jenerik bir domain almak artık çok zor, acaba jenerik domaini bypass ederek almak seo için ne kadar faydalı olur? Ör. a.yakkabi.com

Önceki yazıyı okuyun:
WordPress Sitenizi Otomatik Güncellemek

Bildiğiniz gibi WordPress 4 geçtiğimiz günlerde yayınlanmasıyla beraber gerek WordPress eklentileri gerekse WordPress temaları yeni sürümle daha iyi çalışmak üzere...

WordPress Sitenizi Otomatik Olarak GoogleDrive’a Yedeklemek

Merhabalar, Wordpress sitenizi daha güvenli hale getirmek için yapabileceklerinizi daha önceki yazımda sizlerle paylaşmıştım.  Sitenizin güvenliği kadar önemli bir şey ise...

Özel Dosyalarınızı Kalıcı Olarak Silmek

Son günlerde internet alemi ünlülerin telefonlarından internete sızdırılan resimlerle çalkalanıp duruyor. Telefonunuzdan ya da bilgisayarınızdan sildiğiniz dosyaların aslında geri döndürülebileceğini...

2048 Bağımlılık Yaratan Sayı Bulmacası

Tekrar merhaba, geçtiğimiz hafta size Plague Inc isimli hastalık yayarak dünyayı yok ettiğimiz bir oyun tanıtmıştım. Bu hafta ise 2048...

Kapat