Internet Önerilen Son Yazılar Teknoloji

Google Arama Motorunun Gizli Özellikleri

Google Gizli Özellikleri

Her gün arama yaptığımız Google’da belli başları kelimeleri arattığınızda çok çok özel ve gizli sonuçlar gösterdiğini biliyor muydunuz? Aşağıda sizin için bu özel arama kelimelerinin bir kısmını paylaşıyorum. Deneyin ve Google sizler için ne gibi sürprizler hazırlamış görün :)

 

Google Gizli Özellikleri
Google Gizli Özellikleri

 Google Gizli Arama Kelimeleri

 • askew” veya “tilt” (eğim) kelimelerini Google’da aratmak arama sonuçlarında Google bölümünün eğik çıkmasını sağlar.
 •  “Atari Breakout” kelimesini aratıp Görseller linkine tıklamak tuğlaları yıktığınız Breakout atari oyununu arama sonuçları üzerinde oynamanızı sağlar.
 • Do a barrel roll” veya “z or r twice”  kelimelerini Google’da arattığınızda arama sonuçları 360 derece döndükten sonra gösterilir.
 • StarCraft oyununda birçok minik zergling isimli yaratıkların saldırısı olan ünlü bir taktik “zerg rush” kelimesini arattığınızda Google’daki “o” harfleri  zerglingler gibi sonuçlara saldırarak onları yok etmeye çalışır, üzerlerine tıklayarak karşı koymaya çalışabilirsiniz.
 • İngiltere’deki Devlet Kod ve Şifreleme Okulu’nun bulunduğu “Bletchley Park” kelimesini arattığınızda bilgi bölümünde Google parkın ismini şifresini çözme animasyonuyla görüntüler.
 • Festivus” kelimesini aratmak pencerenin solunda bir Festivus çubuğu yerleştirir.
 • Web sayfalarında kayan yazı oluşturmaya yarayan kod olan marquee ile ilgili “marquee html” veya “<marquee>” kelimelerini aratmak arama sonuç sayılarının olduğu bölümün kayan yazı şeklinde görüntülenmesini sağlar.
 • HTML’de yazıların yanıp sönmesine yarayan “blink html“, “<blink>“, veya “blink tag” arama sonuçlarının yanıp sönmesine sebep olur.
 • “Google Pirate” kelimesini yazıp Kendimi şanslı hissediyorum düğmesine tıklamak Google’ın korsan dili kullanmasına sebep olur.
 • “Find Chuck Norris” (Chuck Norris’i bul) kelimesini yazıp Kendimi şanslı hissediyorum düğmesine tıkladığınızda “Google won’t search for Chuck Norris because it knows you don’t find Chuck norris, he finds you.”  yani “Google Chuck Norris’i aramaz çünkü siz Chuck Norris’i bulmayacağınızı, onun sizin bulacağını bilir” uyarısı çıkar.

Cem TÜRK

Adım çoktan anlamış olduğunuz gibi Cem Türk, 1984 doğumluyum ve İstanbul’da yaşıyorum. Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitmenliği bölümü (2006 yılı ) mezunuyum ancak hayatımı öğretmenlik yerine küçüklüğümden beri merak salıp öğrendiğim programlama/bilgi işlem ile kazanıyorum.

 • eğlenceli bir yazı olmuş bilmediklerimizi öğrendik teşekkürler Cem Bey.

Önceki yazıyı okuyun:
Swamp Attack – Kulübenizi Bataklık Yaratıklarına Karşı Koruyun!

Android oyun incelemelerine kaldığımız yerden devam ediyorum. Swamp Attack oldukça heyecanlı ve her anı heyecan dolu bir oyun. Amacınız bataklığın...

Elveda Yaz!

Eveet Eylül ayını da geride bıraktık  sayılır, yaza elveda dedik. Artık yazın son sıcakları yerini soğuk esintilere bırakmaya başladı. Sabahları...

Kim Bilir? Cebinizdeki Bilgi Yarışması!

Merhabalar, oyunlarla ilgili son yazımda size 2048 oyununu tanıtmıştım. Şimdi ise yerli yapım çok güzel bir bilgi yarışması olan Kim Bilir? oyununu...

Apple İlk Haftasonunda 10 Milyondan Fazla iPhone 6 Satıp Rekor Kırdı!

Apple, 19 eylülde yani Cuma günü çıkardığı iPhone 6 modelinden 22 eylül Pazartesi günü itibariyle ilk üç günde 10 milyondan fazla...

Kapat