Son Yazılar Teknoloji

3D Yazıcıyla Hazırlanmış Burun İmplantı Testlere Hazır!

3D yazdırılmış Burun Implantı
3D yazdırılmış Burun Implantı
3D yazdırılmış Burun Implantı

İnsanlar hayata bazı uzuvları eksik veya hasar görmüş şekilde devam etmek zorunda kalabilir, her ne kadar yaşama devam etmek önemli olmasa organlarınızda problemler olması öz güven ve duygusal sağlığınız için kötü olabilir.

Böyle bir durumda en iyi çözüm hastanın kıkırdak dokusundan örnek alınarak üretilecek bir implanttır. Ancak bu durumda hastanın bir dizi operasyona maruz kalmasını gerektiriyor ve uygulanması henüz çok da kolay değil.

nose2Yeni geliştirilen bir teknik, 3D biyo yazıcılar kullanarak artık bu işlemi çok daha kolay hale getiriyor. Hastanın kıkırdak dokusundan alınan bir örnek özel bir biyopolimerle birlikte kullanarak 3 boyutlu şekilde biyonik yazıcılar tarafından yazdırılıyor ve daha sonra özel üretilen implant hastaya naklediliyor.

3 boyutlu biyonik yazıcı 8 şırıngadan oluşuyor ve her bir şırınga farklı bir madde içeriyor, biyopolimerle birlikte hastanın hücre dokusu da maddelerle karıştırılıp implantın oluşturulmasında kullanılıyor. Implant hastanın vücüduna yerleştirildikten sonra ilk önce destek görevi de gören biyopolimerler zamanla yavaşça eriyip yerini hastanın kendi hücre dokusunu bırakıyor.

Implant hastanın kendi hücrelerinden oluştuğu için implantı vücudun kabul etmemesi gibi bir risk de bulunmuyor.

3D Bio Yazıcı
3D Bio Yazıcı

Bu teknik bu sene koyun ve keçilerde test edilecek ve eğer başarı sağlanırsa insanlarda da testler yapılmaya başlanacak. Bu sadece neler yapılabileceğinin sadece ufak bir göstergesi ilerde zarar görmüş, fonksiyonunu yerine getiremeyen organların yerine yenilerinin üretilmesi hedefleniyor.

Cem TÜRK

Adım çoktan anlamış olduğunuz gibi Cem Türk, 1984 doğumluyum ve İstanbul’da yaşıyorum. Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitmenliği bölümü (2006 yılı ) mezunuyum ancak hayatımı öğretmenlik yerine küçüklüğümden beri merak salıp öğrendiğim programlama/bilgi işlem ile kazanıyorum.

Önceki yazıyı okuyun:
Sualtı Dalga Tarlaları Temiz Su ve Enerji Üretiyor!

Her ne kadar güneş ve akarsular başlıca yenilenebilir enerji kaynakları olarak görülse de okyanuslarda oluşan büyük dalgalar da en az...

En İyi WordPress Eklentileri 2015

Merhaba dostlar, geçen sene En İyi Wordpress Eklentileri 2014 konulu bir yazı yazmıştım, ancak yıl boyunca bir çok farklı şeyler...

Sevdiğin İşi Yapmak – Yaptığın İşi Sevmek

Yaşantım boyunca hep sevdiğim işi yapmak için çalışmışımdır, ne yaptıyorsam severek yapmaya çalışırım, zaten başka türlü de yapasım gelmez. Sanırım...

Windows 10 Bomba Gibi Geliyor!!!

21 Ocak 2015 günü Microsoft yeni işletim sistemi Windows 10'u (9 rakamı Japonya'da uğursuz kabul edildiği için versiyon numarası 10...

Kapat