Önerilen Son Yazılar WordPress

Loco Translate WordPress Eklentisi ile WordPress Çevirileri Çok Kolay

wordpress loco translate

Merhabalar, eğer uzun süre Wordpres kullanmış ve çeşitli eklentiler ve temalar denemiş iseniz kaçınılmaz olarak Türkçe desteği olmayan tema veya eklentilere denk gelmişsinizdir.

wordpress loco translate
wordpress loco translate

Normalde poedit programıyla .po dosyası üzerinden çevirileri bilgisayarınızda yapıp sonra bunu .mo olarak derleyip, gerekli yere kopyalamanız gerekiyordu. Bu işlem hem kolay değildi hem de biraz zahmetliydi.

Loco Translate eklentisi, ister tema olsun, ister eklenti olsun bütün WordPress çevirilerinizi admin panelinizden oldukça kolay bir biçimde yapmanızı sağlıyor.

Loco Translate eklentisine giriş için admin menüsünden Loco Çeviri’yi seçip Çevirileri Yönet’e tıklıyoruz.

Loco Translate Giriş
Loco Translate Giriş

Daha sonra çeviri yapacağımız eklentinin yanındaki Yeni Dil butonuna tıklıyoruz, eğer çeviri yapacağımız eklentinin Türkçesi varsa yanındaki Turkish ibaresine tıklamak yeterli.

Yeni Dil Olarak Türkçe Eklemek
Yeni Dil Olarak Türkçe Eklemek

Yeni çeviri eklerken listeden Türkçe’yi seçiyoruz ve konum olarak temanın/eklentinin altını değil de Genel ‘Language’ dizininde oluştur diyoruz. Böylece tema/eklenti güncellemesi yapmamız halinde çevirilerimiz silinmez ;)

Çeviri Konumu Seçimi
Çeviri Konumu Seçimi

Karşımıza ingilizce terimlerin bir listesi gelecek çevirmek istedğimiz terimi tıklayıp Turkish Çeviri kısmına Türkçe’sini yazacağız. Aradığımız ingilizce terimi sağ üstte çevirileri filtrele kısmından aratıp hızlıca bulabiliriz. İstediğiniz kadar terim çevirdikten sonra Kaydet butonuna bastığınızda çeviriniz aktif hale gelecek.

loco-translate4

Eğer W3 Total Cache, SuperCache veya ZenCache benzeri bir program kullanıyorsanız, önbelleği temizlemeyi unutmayın!

Görüşmek üzere :)

Cem TÜRK

Adım çoktan anlamış olduğunuz gibi Cem Türk, 1984 doğumluyum ve İstanbul’da yaşıyorum. Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitmenliği bölümü (2006 yılı ) mezunuyum ancak hayatımı öğretmenlik yerine küçüklüğümden beri merak salıp öğrendiğim programlama/bilgi işlem ile kazanıyorum.

 • WordPress’in kendi ilk kurulunda verdiği plugin bağlantısı daha güvenli. TR ya da EN çevirilerini kullanarak sadece zaman kaybına neden oluyorlar. Noktalama işaretlerinin 1 tanesini eksik koymamız ya da indirdiğimiz uygulamada ki kelime eksikliği onun çeviri engeline neden oluyor.

 • Salij

  Paylaşımınız için teşekkür ederim.. Loco translate ile temanın dilini değiştirdim. aktif yada pasif dili nasıl belirlendiğini bulamadım. Asıl sorum şu aslında.. Türkçe , ingilizce ve almanca ülkelerinden ziyaret alıyorumm.. O ülkeden girdiklerinde almanca , yabancı ülkeden girdiklerinde mesela amerikadan ingilizce türkiyeden türkçe boyle bır ozellıgı varmıdır? ben bulamadım belkı sız bılıyorsunuz dur?

  Şu olsa bile işimi görürdü.. sidebar alanına eklenebilse ziyaretçiler seçebilse!!

 • Tuba Dursun

  Merhaba
  Benim merak ettiğim, otomatik çeviri eklentisi kullanarak otomatik çeviri yapmasını istiyorum fakat bu zamana kadar oluşturmuş olduğum sayfalarımın adreslerinin sonuna .tr eklenerek güncellemesinden dolayı 404 hatası alır mıyım ?
  http://www.yolaski.com seyahat blogumda mevcut sayfalarımın adreslerini aynı şekilde bırakabileceğim (sonuna .tr eklemeden) , çeviri yaptığım sayfalarımın adreslerinin (.en .es, .fr gibi) olabildiği bir Otomatik çeviri eklentisi önerebilir misiniz ?

  Teşekkürler.

Önceki yazıyı okuyun:
Popcorn Time ile Dizi-Film İzlemek Artık Çok Kolay!

Dizi ve Film sitelerinin yaygınlaşması ile artık hepimiz internetten sürekli bir şeyler izler olduk. Ancak tek parça izleyeyim aman HD...

Fun Run 2 Çıktı! Yarışmaya Devam!

Daha önceden sizlere bir yazımda Fun Run oyununu tanıtmıştım. Halen daha oynadığım bu eğlenceli oyunun 2. si de çıkmış durumda....

Windows 10 İzlenimlerim

Merhabalar, 1,5 aydır Windows 10 kullanan biri olarak düşüncelerimi sizlerle paylaşmak isterim. Kısaca belirtmek gerekirse daha önce Windows 8 kullanmayıp...

Yeni Bir Başlangıç

Yeni başlangıçlar her zaman iyidir derler ya, gerçekten de bazen hayatınızda bazı şeyleri sıfırlamak ya da bilgisayar deyimiyle formatlamak ya...

Kapat