Önerilen Popüler Yazılar Son Yazılar Teknoloji

3 Boyutlu Yazıcılarla Yapılmış En İlginç Şeyler

3 boyutlu yazıcıların ne olduğunu ve nasıl çalıştıklarını 3 Boyutlu Yazıcı Nedir? Nasıl Çalışır? başlıklı yazımda ele almıştım. 3 boyutlu yazıcılar ile tam olarak neler yapılabildiğini anlamak için 3 boyutlu yazıcılar kullanılarak üretilmiş en ilginç şeyler ve hikayeleri nedir bir bakalım.

3B Yazdırılmış Kalp Modeli

3B Yazdırılmış Kalp Modeli
3B Yazdırılmış Kalp Modeli

Lousville Üniversitesi doktorları 14 aylık olan fakat kalbinde doğuştan 4 kusur bulunan minik bir çocuğu kurtarmak için önce CT taramasından geçirdikleri çocuğun kalbinin 1.5 kat daha büyük boyutta bir modelini 600$ maliyetle 3 boyutlu yazıcılarla 20 saatte yazdırıp incelediler. Daha sonra yaptıkları tek ameliyatla bütün kusurları giderdiler.

3B Yazdırılmış Çene Kemiği

3B Yazdırılmış Çene Kemiği
3B Yazdırılmış Çene Kemiği

2012 yılında kronik kemik enfeksiyonu bulunan bir kadına yeni bir çene kemiği nakledildi, 3B yazıcılarla yapılmış bir tane!! Yeni kemik titanyum tozundan imal edilmişti ve yazdırılması sadece bir kaç saat sürdü. Yeni çene kemiği başarıyla nakledildi ve bir gün içinde kadın konuşmaya ve çiğnemeye başladı :)

3B Yazdırılmış Uçak Parçaları

3B Yazdırılmış Uçak Parçaları
3B Yazdırılmış Uçak Parçaları

Dünyanın en büyük uçak üreticisi Boeing bir süredir uçak parçalarını üretmek için 3 boyutlu yazıcıları kullanıyor. 2012 yılı itibariyle Boeing 20.000 üzerinde parçayı bu şekilde üretti, örneğin Dreamliner modelinde yaklaşık 30 adet 3B yazdırılmış parça kullanılıyor.

3B Yazdırılmış Otomobil

3B Yazdırılmış Otomobil Urbee
3B Yazdırılmış Otomobil Urbee

Resimde gördüğünüz sevimli araba Urbee’nin kasası tamamen 3B yazıcılar kullanılarak üretildi ve dünyanın en doğaya saygılı aracı. Bazı yerlerde Urbee motosiklet olarak sınıflandırılıyor çünkü sadece 3 adet tekerleği var. Urbee’nin varisi Urbee 2 için çalışmalar devam ediyor ve bittiğinde içinde 3B yazdırılmış donanımlar olacak :)

 Gövdesi 3B Yazdırılmış Bisiklet

3B Yazdırılmış Bisiklet Gövdesi
3B Yazdırılmış Bisiklet Gövdesi

Daha önceleri bazı bisiklet parçaları 3B yazdırılmıştı ama Londra Bisiklet Fuarında ortaya çıkan bu bisikletin gövdesinin tamamı titanyum tozundan 6 ayda üretilmiş.

3B Yazdırılmış Kazı Uçları

3B Yazdırılmış Kazı Uçları
3B Yazdırılmış Kazı Uçları

2013 yılında 3B yazdırılmış kazı uçları için model son haline getirildi. Kazı uçları yapraktaşı, kumtaşı ve kireç taşını delmekte kullanılıyor. Normal şartlarda kompleks bir üretim sürecinden geçerken 3B yazıcı teknolojisi sayesinde çok daha kısa sürede çok daha düşük bir maliyetle üretilebiliyor.

3B Yazdırılmış Bikini

3B Yazdırılmış Bikini
3B Yazdırılmış Bikini

2011’de bir moda firması tarafından üretilen bu bikini ticari satışa uygun olarak geliştirilmiş 3B yazdırılmış ilk giysi. Nylon 12 maddesinden yapılan bu bikini su geçirmez olmasının yanı sıra ıslandıkça daha rahat oluyormuş.

3B Yazdırılmış Krampon

3B Yazdırılmış Krampon
3B Yazdırılmış Krampon

Nike tarafından üretilen Vapor Carbon Elite Cleat, 2014 Super Bowl müsabakaları esnasında atletlere ivme patlamaları sağlamak için özel olarak tasarlanmıştır. Görünürdeki parçaların çoğu ve özellikle taban kısmı 3B yazıcılar kullanılarak üretilmiştir.

3B Yazdırılmış Çikolata

3B Yazdırılmış Çikolata
3B Yazdırılmış Çikolata

Choc Edge firması 3B yazıcı teknolojisini kullanarak klasik çikolata tasarımlarının ötesinde çikolalar üretmeye devam ediyor. Sizce de tatlı değil mi?

Aslında bu listeye daha çok şey eklemek mümkün mesela NASA roketlerde kullanılan bir parçayı çok daha ucuza 3D yazıcılarla üretmiş ve 5.000 derecenin üzerinde sıcaklıklarda test ettiği parçanın çalıştığını gözlemlemiş, tabanca da dahil daha bir çok şeyin 3D yazıcılarla üretilebildiğini biliyoruz. Hatta 3B yazıcılarla yemek üretmek üzerine çalışmalar da var. Daha neler neler yapacak 3B yazıcılar bekleyip göreceğiz.

 

Cem TÜRK

Adım çoktan anlamış olduğunuz gibi Cem Türk, 1984 doğumluyum ve İstanbul’da yaşıyorum. Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitmenliği bölümü (2006 yılı ) mezunuyum ancak hayatımı öğretmenlik yerine küçüklüğümden beri merak salıp öğrendiğim programlama/bilgi işlem ile kazanıyorum.

Önceki yazıyı okuyun:
3 Boyutlu Yazıcı Nedir? Nasıl Çalışır?

Geçmişte matbaanın bulunması nasıl büyük bir devrim ise günümüzde 3 Boyutlu Yazıcıların (3D Printer) icadı da o denli büyük bir...

Chrome Remote Desktop Uygulaması - Bilgisayarınıza Uzaktan Bağlanın!
Android İçin Chrome Remote Desktop Uygulaması Çıktı!!

Chrome tarayıcınıza sadece ufak bir eklenti yükleyerek bilgisayarınıza telefonunuzu kullanarak uzaktan bağlanabileceğinizi biliyor  muydunuz? Artık Chrome Remote Desktop uygulamasını kullanarak...

Sitemin Aldığı Hit Sayısını Nasıl 9 Katına Çıkardım?

Merhabalar, Bildiğiniz gibi 2013'de hiç yazı yazmadıktan sonra 20 Şubat 2014 tarihinde hem sitenin tasarımını değiştirmiş hem de yazılar eklemeye...

Mobil Veri Ayarları
Android Mobil Veri Ayarları

Çoğumuzun aklına mobil veri deyince telefonumuzun mobil veri ayarlarını açıp kapatmaktan ötesi gelmez. Ancak android telefonumuz vasıtasıyla mobil veri kullanım...

Kapat