Son Yazılar Teknoloji Windows

Windows 9’dan İlk Görüntüler – Başlat Menüsü Geri Dönüyor!

Windows 9 - Başlat Menüsünün Dönüşü!

Merhabalar,

Geçmişten günümüze Microsoft’un çıkardığı Windows işletim sistemleri papatya falı gibi hep bir iyi ardından bir kötü olarak çıkmaya devam ediyor. Windows 7’nin belkide gelmiş geçmiş en iyi Microsoft işletim sistemi olarak piyasaya çıkmasının ardından Windows 8 bilgisayar konusunda çok tecrübeli kimseler için bile fazla kullanışlı gelmemişti. (Kendimden biliyorum Windows 8’den 7’ye downgrade etmek zorunda kaldım.) Peki yeni gelecek olan ve muhtemelen Windows 8’den çok daha iyi olma potansiyeline sahip Windows 9’da bizleri neler bekliyor? İşte en yeni Windows işletim sisteminden ilk görüntüler ve kısa bilgiler.

Windows 9 - Başlat Menüsünün Dönüşü!
Windows 9 – Başlat Menüsünün Dönüşü!

Windows 9’un ilk versiyonlarından birinden alınan yukarıdaki ekran görüntüsünde, küllerinden tekrar doğan Başlat menüsü yenilenmiş hali ile görüyorsunuz. Metro uygulamalarını da içeren bu yeni başlat menüsü tabii ki daha çok evrim geçirecektir fakat görünüş olarak Windows 7’ye bir geri dönüş söz konusu.

Ayarlar artık masaüstünde!
Ayarlar artık masaüstünde!

Windows 8’e alışamamamın nedenlerinden biri de bilgisayarın ayarlarında bir değişiklik yapmak istediğimde masaüstünden çıkıp karman çorman Metro arayüzünde ayarların olduğu kısmı bulup değişiklikleri tamamlayıp geri dönmenin verdiği rahatsızlıktı. Anlaşılan Microsoft Windows 9’da bu hatasından geri dönüyor. Ayarlarla ilgili metro uygulaması masaüstümüzden çalışıyor, bu bir manada bütün metro uygulamalarını masaüstünde bir pencerede çalıştırabilmek demek.

Microsoft’un Threshold kod adını verdiği Windows 9’un planlanan çıkış tarihi 2015 baharı ama bence sonbahara kalır gibi. Bekleyelim ve zaman bize neler gösterecek hep beraber görelim.

Sağlıcakla kalın…

 

Cem TÜRK

Adım çoktan anlamış olduğunuz gibi Cem Türk, 1984 doğumluyum ve İstanbul’da yaşıyorum. Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitmenliği bölümü (2006 yılı ) mezunuyum ancak hayatımı öğretmenlik yerine küçüklüğümden beri merak salıp öğrendiğim programlama/bilgi işlem ile kazanıyorum.

  • Adamlar durmuyor hergün yeni bir işletim sistemi çıkartıyor…

  • Windows 9’un resmş fotoğrafları yayınlanmadı diye biliyorum.Bu tür fotoğraflar sahte olabilir.Dikkat etmemiz gereken bir nokta :)

    • Resmi görüntü değil zaten bunlar sızan görüntüler :) 4 temmuz’da derlenmiş 9788 numaralı build’den alınma ekran görüntüleri.

Önceki yazıyı okuyun:
Günümüzde ROBOCOP Olmak!

Hepimizin çok iyi bildiği müthiş bir bilim-kurgu filmidir Robocop. 2028 yılında Detroit şehrinde polis memuru Alex Murphy çok ciddi bir...

BU HÜRRİYET ÇOK ”SOSYAL” !

Hurriyet.com.tr geçtiğimiz günlerde yeni bir projeyi takipçileri ile buluşturdu. Bu proje aslında Hürriyet markasını çok daha sosyal bir hale getiriyor,...

Exchange 2010’da mail adresini ya da domaini Whitelist’e eklemek

Merhabalar, Eğer bir Exchange 2010 sistem yöneticisi iseniz kullanıcılarınızın mail alamıyorum veya felan yerden mail gelmiyor şikayetlerine aşinasınız demektir. Hele...

Koşuşturmaca…

Merhaba dostlar, Uzun zamandır kendimce bir şeyler karalamak istiyordum fakat fırsat bulamıyordum. Düğün hazırlıkları, iş güç, tuttuğumuz ev ile ilgili...

Kapat