Önerilen Popüler Yazılar Son Yazılar Teknoloji

4G ve 5G Hakkında Herşey

Mobil İnternet Jenerasyonları

4G konusunda yazı yazmak için önceden biraz hazırlık yapmıştım, fakat bitirip de yayınlamaya fırsat olmamıştı. Hazır Cumhurbaşkanı konuya el atmışken bu konuyu ele alayım istedim.

Eğer yeterince eski bir telefon kullanıcısıysanız GPRS ve WAP ile interneti hatırlarsınız, oldukça yavaş ve pek de bir şey yapmanıza olanak sağlamazdı.Aşağıdaki tabloda mobil internet teknolojileri ve gerçekte ulaşabildikleri hızlar ile teoride ulaşabilecekleri hızlar yer alıyor. Tablodan da görüldüğü üzere G harfi belli bir mobil internet jenerasyonunu temsil ediyor. Yeşil olan 4G kısmı 2012 yılından beri aktif ve Amerika’da 30’dan fazla şehirde ve dünyanın interneti en hızlı ülkesi Güney Kore gibi ülkelerde kullanılmakta.

4G Hız karşılaştırma tablosu
4G Hız karşılaştırma tablosu

Hız konusuna geri dönecek olursak 4G öncesi ara teknolojileri de dahil edersek 4G öncesi 3G gibi teknolojilerin ulaşabildiği maksimum hız 5-12Mbps arasında değişiyor. 4G için ise maksimum 300-400Mbps’ye kadar teorik hızlara ulaşmışlar, tabi bunların kullanıcılara yansımasını ortalama 20-50Mbps gibi düşünebiliriz. Bu telefonlarımızda kullandığımız internetin 5-10 kat daha hızlanması demek ki bence oldukça iyi bir gelişme.

Mobil İnternet Jenerasyonları
Mobil İnternet Jenerasyonları

5G ne kadar hızlı peki? Şuan 5G konusunda en ileride olan ülke olan Güney Kore’de 850mb’lık bir filmin 40 saniyede indirilebilmesi öngörülüyor. Öngörülen teorik hız şimdilik 1Gbps ancak bunun daha da yukarı taşınması kuvvetle muhtemel, bu da yaklaşık 100-250Mbps lik bir gerçek hıza tekabül ediyor. Yani oldukça şahane bir durum, yukarıdaki figürde gördüğünüz üzere 5G ile kanatlanıp uçacağız ama ne zaman?

Siyaseti bir kenara bırakıp gerçek hayata dönecek olursak, şuanda en iyi 4G teknolojisi olan LTE Advanced kullanmakta olan Yunanistan dahil yaklaşık 50 tane ülke var. Yani istesek 4G’ye kısa sürede geçebiliriz. Zaten televizyonlarda reklamlar da bu yüzden dönüyor.

Peki 5G’yi kimler kullanıyor? Şuan için hiç kimse. 5G konusunda 1,5 Milyar $ yatırım yapan Güney Kore kısıtlı erişimi 2017 yılında sağlamayı planlıyor ancak tam anlamıyla 5G’nin devreye girmesi için 2020 yılını hedefliyorlar ve yaptıkları 1,5 Milyar $’lık yatırım sadece 2017 yılı hedeflerine ulaşmak için. Ayrıca özel şirketlerinde 300 milyon $ yatırımla teknolojiyi erişilebilir kılması hedefleniyor. 5G üzerinde çalışan diğer firmalarında belirlediği tarih 2020. Internet teknolojileri geliştikçe maliyetler azalırken, 5G’nin gelmesiyle birlikte dünyada kişi başı 50Gb internet kullanımı ön görülüyor. Aklınıza kotalı internetiniz ve bizlere dayatılan adil kullanım kotası saçmalığı geldi bir an değil mi? :)

Mobil operatörler için altyapı cihazları sağlayan Ericsson firmasına göre 2020 yılında dünyanın en az %85’i 3G bağlantısına, %60’ı da 4G bağlantısına sahip olacak.

Gelelim merak edilen sorunun cevabına “Peki biz 2 yıl sonra 4G’yi atlayıp 5G’ye geçebilir miyiz?”. Cevap aslında yukarıda anlatılanlar ışığında çok net tabii ki HAYIR! Böyle bir şey mümkün olsa tabii ki şahane olurdu ancak 2012’de kullanılmaya başlanılan 4G’ye ancak 2015’de geçebiliyorken en ileride olan ülkenin 2017’de denemelerine başlayacağı 2020’de çıkacak teknolojiyi 2017’de kullanabilmek bir ütopyadan ileri gidemiyor maalesef.

Gerçekçi olarak düşünürsek yeni bir teknolojiye ülkece adapte olma süremiz 2-3 sene hadi 2020 yılında daha hızlandık 1-2 seneye indirdik bunu. Eğitime bile doğru dürüst yatırım yapmazken milyar dolarlar harcayıp 5G’yi teknolojisi de üreteceğimizi hiç sanmıyorum. Bence en iyi ihtimal 2021’de 5G kullanırız. Umarım tarih beni yanıltır.

Sağlıcakla kalın.

 

Kaynakça:

http://www.techradar.com/news/phone-and-communications/mobile-phones/4g-and-lte-everything-you-need-to-know-926835/3

http://www.techspot.com/guides/272-everything-about-4g/

Wired Explains: Everything You Need to Know About 4G Wireless

http://raconteur.net/technology/4g-vs-5g-mobile-technology

http://www.cnet.com/news/forget-4g-heres-what-5g-wireless-tech-will-look-like/

http://www.mobiles.co.uk/blog/4g-vs-5g-mobile-data-speed/

A Look Into the Future: 5G Network Speeds and When They’ll Arrive

Cem TÜRK

Adım çoktan anlamış olduğunuz gibi Cem Türk, 1984 doğumluyum ve İstanbul’da yaşıyorum. Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitmenliği bölümü (2006 yılı ) mezunuyum ancak hayatımı öğretmenlik yerine küçüklüğümden beri merak salıp öğrendiğim programlama/bilgi işlem ile kazanıyorum.

  • Çok teşekkürler bilgi için site gerçekten güzel :)

  • Yazı için teşekkürler.

  • Açıkcası bu yeni proje olarak 4.5G diyorlar fakat ben 4,5G ve 5G için Türkiyede başarılı olunmaz. Diye düşünüyorum sonuçta altyapı aynı bir sorun çıksa bakım işlemleri zaten bir ömür bitiyor. Umarım başarılı olur.

    • 4.5G dedikleri bildiğin 4G ama birilerinin egosu tatmin olsun diye 4.5G diye lanse ediliyor :)

Önceki yazıyı okuyun:
AA Son Günlerin Bağımlılık Yaratan Oyunu

Merhabalar, uzun zamandır android oyunları ile ilgili paylaşımda bulunmuyordum. Son günlerin vazgeçilmezi AA geri dönüş için iyi bir oyun oldu....

TimeShade ile Anılarınızı Birleştirin ve Paylaşın!

Tamamiyle yerli girişimcilerimiz tarafından geliştirilmiş olan TimeShade uygulaması, resimlerinizi ve videolarınızı sevdiklerinizle kolay bir şekilde paylaşıp her hangi bir etkinliğe...

Mart Ayının Kodları :)

Merhaba dostlar, Her ayın sonunda bir değerlendirme yazısı yazmaya çalışıyorum fakat yine kod yazmaktan ve yoğunluktan bir türlü zamanında yazmak...

Sadece 1 Dakikada Şarj Edilebilen Pil Üretildi!!!

Artık hepimizin ortak sorunlarından biri olan şarj sorunu yavaş yavaş geride kalacak gibi. Stanford Üniversitesindeki araştırmacılar, aluminyum ve graphit kullanarak...

Kapat