3G ve İnternet

Kas 5, 2009 0 Yazar: Cem TÜRK

3g

Bilindiği üzere artık tüm GSM operatörleri 3G hizmeti vermeye başladı ve her yerde reklamları dönüyor.. Peki nedir bu 3G? Evimdeki ADSL internet bağlantıma göre avantajlımıdır? Bu gibi soruları elimden geldiğince cevaplamaya çalışacağım..

Basit bir şekilde anlatmaya çalışırsak eskiden telefonumuzla internete bağlanmak için GPRS teknolojisini kullanarak bağlanıyorduk ki GPRS oldukça yavaştı.. Websayfalarını yavaşda olsa gezebilmemizi sağlayan bu teknoloji ortaya çıktığı zamanlarda mobil olması açısından güzel bir alternatifdi, ancak ADSL kadar hızlı bir bağlantı biçimi değildi ve günümüzde yaygın olarak yapıldığı gibi video izlemek veya internet üzerinden müzik dinlemek için yetersizdi.

Özüne inecek olursak 3G de GPRS gibi GSM şebekesini kullanan mobil bir iletişim teknolojisi fakat avantajı çok daha hızlı olması, başka bir değişle video izlemek, müzik dinlemek, karşılıklı görüntülü konuşma gibi aktivitelere imkan vermesi.  3G ile istersek telefonumuzdan video veya müzik dinleyebiliyoruz, telefondan aradığımız kişiyle görüntülü olarak konuşabiliyiyoruz ve bilgisayarımızla internete bağlanmakta da kullanabiliyoruz.

Peki 3G ile internetin evlerimizdeki ADSL’e göre ne avantajı var? Herşeyden ilk avantajı mobil olması. GSM operatörünüzün kapsama alanı dahilinde istediğiniz yerde kullanabiliyorsunuz. Peki 3G internet kullanmak için ne gerekiyor? 3G destekleyen bir cep telefonu veya GSM operatörünüzden kampanyalı olarak alabileceğiniz usb 3g modem (VINN, Jet gibi isimler veriliyor. ) vasıtasıyla bilgisayarınızdan internete girebiliyorsunuz.  Ayrıca birden fazla kullanıcının 3G internetinizden faydalanmasını istiyorsanız alternatif modem çeşitleri de mevcut.

Ancak 3G internet tarifeleri genelde 1-4 Gb arası kotalı paketlerle veriliyor, yani sınırsız bir ADSL kullanıcısıysanız sizin için çok büyük bir avantaj sağladığı söylenemez. Öte yandan laptop’unuzla sınırlı bir internet bağlantısı kullanıyorsanız istediğiniz yerden internete girme keyfini 3G ile tadabilirsiniz.

Peki operatörler arasındaki farklar nedir? 3G bir iletişim standartı olduğu için aslında hız olarak bir söz konusu değil, genelde 3G internet tarife fiyatları 1Gb kotalı düşünüyorsanız 30tl civarında bu konuda da pek fark yok, en önemli fark bu durumda kapsama alanıyla ilgili sanırım bu konuda da herkes bulunduğu konum itibariyle az çok fikir sahibidir.

Son olarak da şunu eklemek istiyorum Turkcell’in sitesindeki bilgilere 3G de gönderilen (upload) ve alınan (download) edilen verilerin tümü kotadan düşülüyormuş, normalde ADSL’de gönderilen (upload edilen) bilgiler kotamızdan düşmüyordu bu açıdan önemli bir fark var diye düşünüyorum. Avea ve Vodafone sitelerinde bu konuya herhangi bir şekilde değinilmemiş fakat Turkcell’den farklı birşekilde uygulama yaptıklarını zannetmiyorum.

Konuyla ilgili bilgilerinizi ve sorularınızı yorumlar vasıtasıyla paylaşabilirsiniz.. Teşekkürler..