Twitter nedir? Neye yarar? Nasıl kullanılır?

Twitter nedir? Neye yarar? Nasıl kullanılır?

Mar 2, 2012 28 Yazar: Cem TÜRK

Twitter Nedir? Neye yarar? Nasıl kullanılır?

Son zamanlarda adını sıkça duyduğumuz Twitter acaba nedir? Acaba Facebook’dan çok farklı mı? Neye yarar? Twitter nasıl kullanılır? Sorularının cevabını size bu yazımda elimden geldiğince resimli olarak anlatarak vermeye çalışacağım.

Twitter’a girmek için gerekli VPN ve DNS ayarlarını yapmak için tıklayınız. 

Twitter Nedir?

Öncelikle Twitter nedir? sorusunu cevaplayalım. Twitter internette kullanılan yaygın tabirle bir mikroblog. Çok açıklayıcı oldu değil mi?  :) Peki mikroblog deyince ne anlamalıyız? Mikroblog kişilerin veya kurumların o an ne yaptıklarını, kendileriyle ilgili haberleri, hissettiklerini ve düşüncelerini kısa mesajlar halinde paylaştığı bir platformdur. Kısacası bir sosyal mesajlaşma platformu olarak da düşünebiliriz. Twitter fikri ilk olarak 2006  Jack Dorsey tarafından küçük bir proje grubunun iletişimini sağlayacak bir SMS servisi olarak ortaya çıkmış. Twitter’da gönderebileceğiniz mesajlardaki 140 karakter sınırı buradan geliyor.

Twitter ne işe yarar?

Twitter’ın ne olduğu hakkında az çok fikir sahibi olduk. O halde Twitter ne işe yarar? sorusunu cevaplayalım. Twitter kişilerin/kurumların kendileriyle ilgili düşünce ve haberleri 140 karaktere sığacak mesajlar halinde paylaşmaya yarıyor. Bu kısa mesajlara tweet deniyor. Mesajlarınızda resim ve videolara linkler (bağlantılar) ekleyerek onları da takipçilerinizle paylaşabilirsiniz.

Aslında böyle bakınca Facebook’daki durum güncellemelerinden pek farkı yok gibi duruyor. Fakat Twitter’ı asıl farklı kılan dünya çapında büyük bir popülarite yakalaması ki yerli/yabancı ünlü kişiler, şirketler ve haber kaynakları Twitter üzerinden kendilerini takip eden insanları bu platformdan bilgilendirmeyi tercih ediyor. Ünlülerin Twitter’da yaptıkları ve yazdıklarıyla gündeme gelmesi bu yüzden.

Çoğu haberi ilk önce Twitter üzerinden duyabileceğiniz gibi, “severek takip ettiğiniz” kişilerin düşüncelerini direkt kendi mesajlarından takip edebilirsiniz.  Tek yapmanız gereken ilgili kişinin/kurumun sayfasına gidip Takip Et butonuna tıklamak! Ayrıca güncel konularla ilgili Twitter trendlerini takip edip bu konularla ilgili düşüncelerinizi diğer Twitter kullanıcılarıyla paylaşabilirsiniz.

Twitter’a nasıl üye olunur? Twitter hesabı açmak :

Kısacası Twitter bize hem ilgilendiğimiz konuları takip edebileceğimiz hem de kendi düşüncelerimizi paylaşabileceğimiz güzel bir ortam sağlıyor. Peki Twitter kullanmak için ne yapmalısınız? Yapmanız gereken bir Twitter hesabı açmak.

Twitter kayıt formuna geçerli bir mail adresi girmelisiniz!

Twitter hesabı açmak çok kolay öncelikle Twitter sitesine http://twitter.com/ adresinden giriyorsunuz. Karşınıza çıkan sayfanın sağ alt kısmındaki kayıt formunu doldurup Twitter’a Kaydol butonuna tıklayıp gönderiyorsunuz. Bu arada şifre oluşturmakta güçlük çekiyorsanız Güvenli Şifre Nasıl Oluşturulur? konulu yazımdan faydalanabilirsiniz. (Reklamları izlediniz :P)

Güvenli bir şifre oluşturmayı unutmayın!

 

Bu basamakta kendimize bir Twitter kullanıcı adı seçmemiz gerekiyor bu aynı zamanda Twitter adresimizi de belirleyecek (http://twitter.com/CemTrk8 gibi) ,  uygun bir kullanıcı adı belirledikten sonra tıklayıp Hesabımı oluştur‘a tıklıyoruz.

[box type=”warning”]Eğer internet cafe veya paylaşılan bir bilgisayardan kayıt oluyorsanız “Beni bu bilgisayarda oturum açmış olarak tut” kutucuğundaki işareti kaldırmalısınız![/box]

Hesabı oluştur‘a tıkladıktan sonra twitter öğretmeni bizi karşılayıp temel özellikleri tanıtıcak :) Bence sayfada çıkan talimatlar kullanımı öğrenmek açısından yeterli. Açılışta çok fazla kişi eklemenizi istiyor ve sıkıcı geliyor zamanla o yuzden sol üstteki beyaz kutucuğun hemen altındaki Bu adımı atla yazısına tıklayabilirsiniz.

Profili oluştur adımında Twitter’da gösterilecek resminizi ekleyebilirsiniz ve kişisel bilgiler kısmına da kendinizle ilgili birşeyler yazabilirsiniz. Bu arada mailinize gelen aktivasyon linkine tıklamayı unutmayın! Kayıt olma işlemini tamamladıktan sonra Twitter nasıl kullanılır kısmına geçebiliriz.

Twitter nasıl kullanılır? Tweet Atmak ya da Twit Atmak :)

Profil adımını da tamamladıktan sonra artık Twitter kullanmaya başlayabilirsiniz. Yapmanız gereken tweet atmak ya da türkçe deyişle twit atmak. İlk tweet’inizi atmak için sağ üstteki mavi tüy simgesine tıklayabilir veya sol üstte isminizin altındaki “Yeni tweet oluştur” kısmını kullanabilirsiniz. Eğer belli bir kişiye tweet atmak istiyorsanız, Ara kısmından kişinin ismini yazıp sayfasını bulduktan sonra ordan mesaj gönderebilirsiniz veya kişinin Twitter kullanıcı adını biliyorsanız mesajınızın başına @KullaniciAdi (@CemTurk gibi) yazıp mesajını yazıp Tweetleyebilirsiniz. Bu işleme mention tabir edilmekte.

Eğer bu adıma kadar geldiyseniz mesajınızın başına @CemTurk yazıp bana teşekkür edebilirsiniz :))) Eğer bir resim veya video gönderecekseniz resim veya videonun adresini mesajınıza yapıştırabilir ya da hesabınızdan resim yükleyip gönderebilirsiniz.

Trending Topic (TT) nedir? TT olmak ne demek? TT yapmak ne demek?

Son olarak da Dünyadaki veya Türkiye’deki trendleri Gündem kutucuğundan takip edebilir isterseniz Değiştir’e tıklayıp Türkiye’de gündemde neler varmış görebilirsiniz. Bir konunun gündeme yerleşmesine TT olmak tabir ediliyor. (Trending Topic ‘den geliyor yani Trend haline gelen konu demek) TT olan konulara mesaj atmak için TT olan kelimeleri tweetlerinizde kullanmanız yeterli.

Örneğin Gündem listesinde #pazartesi veya Cem Türk varsa ve TT olan konuda mesaj yazmak istiyorsak tweetimizin içerisinde bu ibarelerden birini kullanmamız yeterli. “Sendromun diğer anlamı #pazartesi” gibi.

Dünyada TT olmuş konular

Hashtag nedir? ya da Hashtag ne demek? ya da Hashtag nasıl yapılır? ya da Hashtag nasıl eklenir? Hashtag nasıl açılır? # ne demek 

Öncelikle hashtag ne demek? onun cevabını verelim, tag ingilizcede etiket demektir. Hashtag ise başlık etiketi anlamına geliyor, twitterda hashtag başına # işareti koyulan bir kelimeden ibaret. Peki hashtag nasıl eklenir? Twitter’da belli konulardaki mesajları gruplamak için bir kelimenin başına diez işareti olarak da bildiğimiz hashtag yani # karakteri  eklenerek mesajlara dahil ediliyor. Peki hashtag nasıl açılır? Hashtag nasıl eklenir? Hashtag yapmak için klavyenizden Alt Gr ve 3 tuşlarına beraber basmanız gerekiyor. Mesela yeni TL simgesi ile ilgili mesajlarınızın sonuna #YeniTLSimgesi  ibaresini ekleyip gönderebilirsiniz. Başında # karakteri olan bu kelimelere hashtag (heş teg veya Türklerin tabir ettiği gibi heş tag diye okunur :P)  deniyor.

Retweet nedir? RT nedir? Retweet etmek ne demek?

Beğendiğiniz tweetlerin üstündeki Retweetle butonuna tıklayarak bu tweetleri kendi sayfanızda yayınlayıp takipçilerinizle paylaşabilirsiniz. Buna retweet etmek ya da kısaca RT deniyor. Genellikle önemli ve paylaşılması istenen mesajların (Kan aranırken vs) RT edilmesi yaygın birşey. Twitter’ın dizaynını son günlerde değişmesiyle çift taraflı ok simgesine tıklayarak RT yapabiliyoruz.

Fav nedir? Fav’a atmak nedir? Favorilere eklemek

Eğer twitter kullanılorsanız “fav’a at bekle” tarzı tweetlere denk gelmiştir. Peki Fav nedir? Fav Favoriler’den geliyor beğendiğimiz tweetleri Favorilere ekle‘ye veya tweetin yanındaki yıldız simgesine tıklayarak Favorilerimize kaydedebiliyoruz. Buna fava atmak veya fav etmek deniyor. Daha sonra profil sayfamızdan ( Ben kısmı) Favoriler‘e tıklayarak favori tweetlerimizi görüntüleyebiliyoruz.

#FF nedir? Follow Friday FF nedir?

Son olarak da cuma günleri #ff  (açılımı: Follow Friday yani Cuma günü Takip Et) hash tag’ını kullanarak diğer kullanıcılara takip etmeleri için kişileri mention ederek önermek usuldendir. Örnek bir #ff mesajı şöyle olabilir : #ff sevdiklerim @nagihancelik @_zirzop_ @smmutlu @cancetindal @naylonbrando @twitprensi @cemturk

Direct Message, Direkt mesaj veya DM nedir?

Twitter karşılıklı olarak birbirimizi takip ettiğimiz kişilerle diğer kişilerin göremeyeceği şekilde mesajlaşma imkanı da tanıyor. Buna DM veya Direkt Mesaj deniyor. Bir arkadaşınıza DM göndermek için sağ üstte bulunan konuşma baloncuğuna benzeyen zarf simgesine tıklayıp, Yeni Mesaj‘a tıklıyoruz, mesaj atmak istediğimiz kişiyi üstteki kutucuğa yazıp, alta ki kutucuğada mesajımızı yazıp gönderiyoruz.

Son olarak beni http://twitter.com/CemTurk adresinden takip edebilir, sorularınızı Twitter üzerinden ya da yazının altındaki yorum kısmından iletebilirsiniz.

İyi tweetlemeler :)

Eğer Tweetleriniz Facebook hesabınızda da görünsün istiyorsanız Twitter hesabınızı Facebook’ bağlamakla ilgili yazımı buradan okuyabilirsiniz.