En İyi WordPress Eklentileri 2014

En İyi WordPress Eklentileri 2014

Mar 27, 2014 68 Yazar: Cem TÜRK

Eğer sizde benim gibi bir wordpress kullanıcısıysanız, bir çok şeyi yapmak amacıyla nice wordpress eklentileri yükleyip kaldırmışsınızdır. Peki her daim kullandığımız en iyi wordpress eklentileri neler? Kendi tecrübelerime dayanarak en gerekli en iyi wordpress eklentilerini (alfabetik olarak) şöyle listeledim;

Akismet

Akismet

1 – Akismet : Akismet sıfırdan wordpress kurduğumuzda genelde kurulu gelen bir wordpress eklentisi. Akismet sitemize gönderilen sahte yorumları algılıyor ve bizim kontrolümüze sunarak yayınlamamızı sağlıyor. 2008’den beri siteme gönderilen toplam 84.322 spam içerikli yorumu algılayıp silmeme yardımcı olduğu için Akismet‘e sevgilerimi iletiyorum :)

All in One SEO Pack

All in One SEO Pack

2 – All in One SEO Pack : Bildiğiniz gibi arama motoru optimizasyonu (SEO) her websitesi için hayati bir konu. WordPress’de bunu yapmamıza en çok yardımcı olan eklenti ise All in One SEO Pack wordpress eklentisi. All in One SEO Pack eklentisi arama motoru optimizasyonu ile ilgili özelliklere ek olarak artık Sitemap (site haritası) özelliğine de sahip tek yapmanız gereken Site Haritası özelliğini aktive etmek. Uzun lafın kısası All in One SEO Pack en iyi wordpress eklentilerinden ve her wordpress sitesi için bir vazgeçilmez.

Contact Form 7

Contact Form 7

3 – Contact Form 7 : Web sayfası olur da iletişim sayfasız olur mu ? Contact Form 7 çok basit ayarlarla kendimize göre iletişim formları oluşturmamıza yarıyor. Dilersek resim doğrulama (captcha) özelliği de ekleyerek kullanıcılarla iletişimimizi rahat bir şekilde sağlıyoruz. Bence iyi iletişim formu için en iyi wordpress eklentisi.

Kebo Twitter Feed

Kebo Twitter Feed

4- Kebo Twitter Feed : Artık hepimiz sıkı birer twitter kullanıcısıyız ve tweetlerimizi bloğumuzda paylaşmak hepimizin hakkı öyle değil mi? Uzun süre wordpress twitter entegrasyonu sağlamak için bir çok twitter etkişleşimi sağlayan wordpress eklentileri kullandım. Kimisi bir süre çalıştıktan sonra, çalışmayı durdurdu, kimi sadece twitter bileşenini sayfanının bir bölümüne eklemek dışında başka bir şey yapmıyordu. Deneme yanılma yöntemi ile bir çok wordpress eklentisiyle uğraştım taa ki Kebo Twitter Feed wordpress eklentisiyle karşılaşana kadar. Kebo – Twitter feed, tweetlerinizi tek tek okuyup sitenize gömülü olarak kullanıcılarınıza sunuyor, yapmanız gereken sadece Kebo twitter feed eklentisini yükleyip twitterda kebo uygulamasına gerekli okuma izinlerini vermek.

MailChimp for WordPress

MailChimp for WordPress

5 – MailChimp for WordPress : Bildiğiniz gibi MailChimp toplu mail gönderimi konusunda internette bulabilceğiniz en iyi servislerden biri. Eğer bir RSS kaynağınız varsa kaynağınızı MailChimp’e ekleyerek ücretsiz olarak takipçilerinizi yazılarınız hakkına mail ile bilgilendirebiliyorsunuz. MailChimp for WordPress işte bu mail listenize kullanıcıların kayıt olmasını sağlayan bir wordpress eklentisi. MailChimp üzerinden WordPress yeni yazılarınızın toplu mail ile listenizdeki kişilere nasıl ulaştırdığınız konusunda ayrı bir yazı kaleme alacağım.

nRelate Flyout

nRelate Flyout

6 – nRelate Flyout : nRelate Flyout kullanıcı wordpress sayfanızın sonuna geldiğinde çıkan ufak bir menü ile ilgili yazıları okumasını tavsiye eden bir eklenti, bu yazının sonuna geldiğinizde de karşılacağınız gibi gayet minik ama kullanışlı iyi bir wordpress eklentisi.

W3 Total Cache

W3 Total Cache

7 – W3 Total Cache : Her web sitesi için yavaşlık en büyük sorunlardan biri. W3 Total Cache eklentisi site içeriğinizi sıkıştırarak, önbelleğe alıp sayfalarınızın daha çabuk açılmasını sağlıyor. Bu konuda bir çok başka eklenti de mevcut fakat W3 Total Cache önbellekleme ve hızlandırma konusunda en komple en iyi wordpress eklentisi diyebilirim. Kullanıcaklara önerim ayarları yaparken internetten bakıp dikkatli olmaları Javascript sıkıştırma seçeneklerini iyi ayarlayamazsanız javascriptle çalışan bazı kısımlar aksayabiliyor sitenizde.

Wp Smush.it

Wp Smush.it

8 – Wp Smush.it : W3 Total Cache ile içeriğinizin sıkıştırmanız site hızını arttıracaktır fakat siteniz için en büyük yavaşlık kaynağı genelde büyük resimlerdir, WP Smush.it eklentisi sitenizdeki resimlerin boyutlarını gereksiz exif başlıklarını vb. silerek kalitelerini düşürmeden küçültmeye yarıyor böylece sayfalarınız daha hızlı açılıyor. Sitenizin hızını arttırmak istiyorsanız kullanmak isteyebileceğiniz en iyi wordpress eklentilerinden biri Wp Smush.it

WP Socializer

WP Socializer

9 – Wp Socializer : Biliyorsunuz sosyal ağlar artık hayatımızın bir vazgeçilmezi, WP Socializer sosyal ağlarla ilgili beğenme, paylaşma butonlarını sitemize en iyi ve en kolay şekilde eklememize olanak veriyor. Yazıların üstünde ve altında ayrıca sitemde gördüğünüz gibi sol tarafta sizi takip eden beğen butonlarının hepsi WP Socializer sayesinde çok kolay bir şekilde ekleniyor. Bence sosyal ağlarla entegrasyon konusunda en iyi wordpress eklentisi olarak WP Socializer oldukça öne çıkmakta.

10 – Ultimate Security Checker : Son olarak her site için güvenlik en önemli konulardan biridir. Ultimate Security Checker wordpress kurulumunuzu inceleyip güvenlikle ilgili kontroller yapıyor ve size bir güvenlik puanı veriyor. Bir yandan sitenizdeki güvenlik eksikleri listelerken neleri düzeltmeniz gerektiğini belirten bu eklenti, en iyi wordpress eklentileri listesinin belki de en mühimi.

En iyi wordpress eklentilerini elimden geldiğince size anlatmaya çalıştım, eğer sorularınız veya sizin de tavsiyeleriniz varsa yorum yazabilirsiniz.

İyi bloglamalar,