Son Yazılar Teknoloji

Çin Dünyanın İlk Hidrojen Enerjili Tramvayını Üretti!

Dünyayı en çok kirleten ülkelerin başında gelen Çin aynı zamanda da son yıllarda yeşil enerji konusunda ilerleme kaydederek yenilenebilir enerji kaynakları konusunda hızla gelişmeye devam etmekte. 2013 yılında yenilenebilir enerji kaynakları konusunda dünya lideri olan ülke, aynı zamanda dünyanın en çok rüzgar enerjisi üreten ülkesi olmayı sürdürürken, dünya genelinde yenilenebilir enerji kaynaklarına yapılan yatırımların %30’una sahip.

Yapılan yatırımların sonucu olacak ki Çin dünyanın ilk hidrojen enerjili tramvayını üretti. Güney Çin Demiryollarına bağlı bir şirket olan Sifang şirketi, Shandong eyaletine bağlı Qiangdao şehrinde ilk tramvayı üretim hizmete soktu.

hidrojen-tramway

Hidrojen enerji pilleri daha önce araba, otobüs gibi araçlarda test edilmiş olsa da tramvaylarda enerjiyi tamamiyle kullanmayı daha önce kimse başaramamıştı. Sifang firması 2 yıl boyunca çeşitli üniversitelerin desteğini de alarak hidrojen enerjisini tramvaylarda kullanabilmek konusundaki problemleri çözmeyi başarmış durumda.

Bir dolu depoyla 100km yol yapabilen tramvaylar yaklaşık 300 yolcu kapasiteli ve saatte 75km hıza ulaşabiliyor. Tramvayların kullanıldığı hatların ortalama uzunluğu 15km ve bu da dolu bir depo ile 3 tur anlamına geliyor. Hidrojen pilleri sadece 3 dakikada doluyor ve bu teknoloji sayesinde 0 emisyonla doğaya zararlı olabilecek hiç bir atık madde üretilmiyor, hidrojen enerjisi kullanıldığında açığa sadece su çıkıyor :)

Yakın zamandaki yazılarımdan birinde de dalgalardan yine emisyonsuz olarak elektrik enerjisi üretildiğinden bahsetmiştim, sanırım 5-10 yıla kadar büyük oranda emisyonsuz tamamen doğaya duyarlı enerji kaynakları kullanıyor olabiliriz :)

Tramvayla ilgili tanıtım videosu şöyle;

Cem TÜRK

Adım çoktan anlamış olduğunuz gibi Cem Türk, 1984 doğumluyum ve İstanbul’da yaşıyorum. Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitmenliği bölümü (2006 yılı ) mezunuyum ancak hayatımı öğretmenlik yerine küçüklüğümden beri merak salıp öğrendiğim programlama/bilgi işlem ile kazanıyorum.

  • Helal olsun ya

  • Petrol bitene kadar büyük firmalar hidrojene geçit vermeyecektir. Petrol bittiğinde ise yine kendileri bunu piyasaya sürecektir. Çin’şn bu anlamda öne çıkması iyi olmuş.

  • Suat abi alternatif enerji kaynakları konusunda çok ciddi çalışmalar var, petrol üretimi artık ihtiyacın üzerine çıkmaya başladığından fiyatlar düşüyor :) Hidrojenden enerji üretimi direkt bilim kurgu filmlerinde olan bir şey aslında Helium ve Hidrojen geleceğin yakıtları, o yüzden bu teknoloji çok çok çok önemli :)

Önceki yazıyı okuyun:
3D Yazıcıyla Hazırlanmış Burun İmplantı Testlere Hazır!

İnsanlar hayata bazı uzuvları eksik veya hasar görmüş şekilde devam etmek zorunda kalabilir, her ne kadar yaşama devam etmek önemli...

Sualtı Dalga Tarlaları Temiz Su ve Enerji Üretiyor!

Her ne kadar güneş ve akarsular başlıca yenilenebilir enerji kaynakları olarak görülse de okyanuslarda oluşan büyük dalgalar da en az...

En İyi WordPress Eklentileri 2015

Merhaba dostlar, geçen sene En İyi Wordpress Eklentileri 2014 konulu bir yazı yazmıştım, ancak yıl boyunca bir çok farklı şeyler...

Sevdiğin İşi Yapmak – Yaptığın İşi Sevmek

Yaşantım boyunca hep sevdiğim işi yapmak için çalışmışımdır, ne yaptıyorsam severek yapmaya çalışırım, zaten başka türlü de yapasım gelmez. Sanırım...

Kapat