3D Yazıcıyla Hazırlanmış Burun İmplantı Testlere Hazır!

3D Yazıcıyla Hazırlanmış Burun İmplantı Testlere Hazır!

Mar 21, 2015 0 Yazar: Cem TÜRK
3D yazdırılmış Burun Implantı

3D yazdırılmış Burun Implantı

İnsanlar hayata bazı uzuvları eksik veya hasar görmüş şekilde devam etmek zorunda kalabilir, her ne kadar yaşama devam etmek önemli olmasa organlarınızda problemler olması öz güven ve duygusal sağlığınız için kötü olabilir.

Böyle bir durumda en iyi çözüm hastanın kıkırdak dokusundan örnek alınarak üretilecek bir implanttır. Ancak bu durumda hastanın bir dizi operasyona maruz kalmasını gerektiriyor ve uygulanması henüz çok da kolay değil.

nose2Yeni geliştirilen bir teknik, 3D biyo yazıcılar kullanarak artık bu işlemi çok daha kolay hale getiriyor. Hastanın kıkırdak dokusundan alınan bir örnek özel bir biyopolimerle birlikte kullanarak 3 boyutlu şekilde biyonik yazıcılar tarafından yazdırılıyor ve daha sonra özel üretilen implant hastaya naklediliyor.

3 boyutlu biyonik yazıcı 8 şırıngadan oluşuyor ve her bir şırınga farklı bir madde içeriyor, biyopolimerle birlikte hastanın hücre dokusu da maddelerle karıştırılıp implantın oluşturulmasında kullanılıyor. Implant hastanın vücüduna yerleştirildikten sonra ilk önce destek görevi de gören biyopolimerler zamanla yavaşça eriyip yerini hastanın kendi hücre dokusunu bırakıyor.

Implant hastanın kendi hücrelerinden oluştuğu için implantı vücudun kabul etmemesi gibi bir risk de bulunmuyor.

3D Bio Yazıcı

3D Bio Yazıcı

Bu teknik bu sene koyun ve keçilerde test edilecek ve eğer başarı sağlanırsa insanlarda da testler yapılmaya başlanacak. Bu sadece neler yapılabileceğinin sadece ufak bir göstergesi ilerde zarar görmüş, fonksiyonunu yerine getiremeyen organların yerine yenilerinin üretilmesi hedefleniyor.