Internet Son Yazılar Yazılımlar

En İyi 10 Firefox Eklentisi

firefox
En İyi 10 Firefox Eklentisi

Günümüzün en popüler tarayıcılarından biri olan Firefox hemen hemen herkesin bilgisayarında bulunuyor. Birçoğumuzun tercih sebebi ise daha hızlı/daha kullanışlı olduğunu düşünmemiz. Peki Firefox’u eklentiler sayesinde çok daha kullanışlı bir hale getirebileceğinizi biliyormuydunuz?

İşte işinize yarayacak en iyi 10 Firefox eklentisi;

1 – Adblock Plus : Gezdiğiniz sitelerdeki reklamlar sizi çok mu rahatsız ediyor? Eğer Adblock eklentiniz varsa istemediğiniz reklamların üzerine sağ tıklayıp çerçeveyi/resmi engelle diyerek bir daha gözükmemelerini sağlayabilirsiniz.

2 – Flashblock : Artık sitelerde büyüp/küçülen flash reklamları oldukça moda oldu. Fakat bu bazen reklamların altına denk gelen kısımlara tıklayamamaza sebebiyet veriyor. Flashblock herhangi bir sitedeki flash kısımları bloke ederek istediğimizde gösterilmesini sağlıyor, bence oldukça kullanışlı.

3 – Speed Dial : En çok ziyaret ettiğiniz sitelere Firefox’u açtığınız da artık tek tıklamayla ulaşabilirsiniz. Yapmanız gereken Speed Dial eklentisini yüklemek.

4 – Cooliris : Herhangi bir websayfasındaki resimleri 3 boyutlu bir duvar haline getirip oldukça hoş bir arayüzle dolaşmanızı sağlıyor. Özellikle Google’dan sıkça resim arayan biriyseniz çok beğeneceksiniz. Kesinlikle tavsiye ediyorum!

5 – Firebug : Firefox dahilinde kullanabileceğiniz, gezindiğiniz sayfa üzerinde anında değişiklik yapma olanığı veren Web Tasarım eklentisi. Eğer Web Tasarım ile ilgileniyorsanız kesinlikle sahip olmalısınız.

6 – Download Statusbar : İndirdiğiniz dosyaları durum çubuğunda görüntüleyen, durdurma, devam etme gibi seçenekleri bulunan kullanışlı eklenti.

7 – Chatzilla : Firefox’dan IRC’ye bağlanıp sohbet edebilmeyi sağlayan oldukça hoş bir eklenti.

8 – FireFTP : Firefox üzerinden FTP sunucularına dosya yüklemenizi/almanızı sağlar.

9 – Tab Preview : Firefox’daki tablarımızın üzerine geldiğimizde önizlemesini gösterir.

10 – IE Tab : Herhangi bir sayfayı Firefox dahilinde Internet Explorer’a uyumlu şekilde görmenizi sağlar.

Beğeneceğinizi umuyorum.. İyi gezinmeler.

Not: Eklentileri yüklemek için Araçlar->Eklentiler menüsüne gelin Eklenti Edin sekmesinde yüklemek istediğiniz eklentinin ismini yazıp aratın. Çıkan sonuç sayfasından istediğiniz eklentiye tıklayıp Firefox Uygulamasına Ekle diyerek rahatlıkla yükleyebilirsiniz.

Cem TÜRK

Adım çoktan anlamış olduğunuz gibi Cem Türk, 1984 doğumluyum ve İstanbul’da yaşıyorum. Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitmenliği bölümü (2006 yılı ) mezunuyum ancak hayatımı öğretmenlik yerine küçüklüğümden beri merak salıp öğrendiğim programlama/bilgi işlem ile kazanıyorum.

 • erkan

  Bu eklentileri nasıl keşfettiniz?

 • Mahmut Tuncer

  Bu son derece faideli eklenti şeysini yayımladığı için Cem kardeşime gönülden teşekkürü bir borç bilirim. Ben de kendisine ‘Cenderme’ isimli şarkımı armağan ediyorum. Hayırlısıyla söyler işallah.

 • cancan

  gerek sanatçı kişiliğin,gerek verdiğin eserler olsun yaşamımıza değer kattığın için tşkler cem :)

 • Mentat

  Ek olarak stumble derim:) ilgi alanlarınızı seçerek yaptığınız profil kaydından sonra her stumble dediğinizde zevkinize uygun sayfaları açmakta. Beğendiklerinizi favorilerinize ekleyebiliyorsunuz. Stumble dışında herhangi bir sayfayı açtığınızda da favorileyebildiğiniz için firefoxun tepesini 1500 tane bookmark ile doldurmaya gerek kalmadı..

Önceki yazıyı okuyun:
3G ve İnternet

Bilindiği üzere artık tüm GSM operatörleri 3G hizmeti vermeye başladı ve her yerde reklamları dönüyor.. Peki nedir bu 3G? Evimdeki...

Kısa kısa…

Merhabalar, Son bir kaç ay zarfında gerek zaman bulamamam gerekse tembelliğimden yazı yazma fırsatım olmadı veya basitçe ifade etmek gerekirse...

TTNet 2009 Yeni ADSL Tarifeleri

Son senelerde olduğu gibi yine bahar aylarında TTNet yeni tarifelerini sundu. TTNet "Hızlı İnternete Merhaba" adını verdiği kampanya ile 8...

WolframAlpha nedir? Google’a rakip midir?

Son günlerde bir çok yerde Google'a rakip olarak gösterilen WolframAlpha ( http://www.wolframalpha.com )konusunda naçizane görüşlerimi sizlerle paylaşmak istiyorum. Öncelikle WolframAlpha...

Kapat