Son Yazılar Teknoloji

Sualtı Dalga Tarlaları Temiz Su ve Enerji Üretiyor!

CETO5-CETO6
CETO 5
CETO 5

Her ne kadar güneş ve akarsular başlıca yenilenebilir enerji kaynakları olarak görülse de okyanuslarda oluşan büyük dalgalar da en az bu kadar önemli ancak henüz değerlendirilemeyen enerji kaynaklarından-dı.

Avustralyalı Carnegie Wave Energy Limited, deniz dalgalarından elektrik enerjisi ve temiz su üretimi sağlayan karbon emisyonu olmayan çok özel bir sistem geliştirmekte. Yukarıda gördüğünüz sistemler denizin dibine batırılarak dalgaların oluşturduğu enerji akımından yararlanılmakta, sistem yüzeyde olmadığı için de sert rüzgarlardan, fırtınalardan etkilenmiyor.

CETO5-CETO6
CETO5-CETO6

Onyıllardır süren araştırmaların sonucunda Carnegie Wave Energy Limited, ticari kapasiteye sahip 240 kW enerji üreten CETO-5 modelinden 3 tanesini batı Avustralya’da Garden Island yakınlarına kurmuş bulunmakta. Garden Island aynı zamanda Avustralya’nın en büyük askeri deniz üssüne de ev sahipliği yapmakta.

CETO-5 benzerlerinden su altında çalışmasıyla ve yakınlardaki bir arıtma tesisine basınçlı su gönderebilmesiyle pozitif olarak ayrışmakta.

Dalgalardan enerji üretme fikri, güneş ve rüzgar enerjisinin gerisinde kalmış olsa da hem elektrik hem de temiz su üretebilen bu sistem ses getireceğe benziyor. Şu an test aşaması devam eden sistem eğer başarılı olursa 2016 yılında 1000kw (1MW) kapasiteli daha büyük bir versiyon CETO-6 modeli inşaa edilmeye başlanacak.

Cem TÜRK

Adım çoktan anlamış olduğunuz gibi Cem Türk, 1984 doğumluyum ve İstanbul’da yaşıyorum. Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitmenliği bölümü (2006 yılı ) mezunuyum ancak hayatımı öğretmenlik yerine küçüklüğümden beri merak salıp öğrendiğim programlama/bilgi işlem ile kazanıyorum.

Önceki yazıyı okuyun:
En İyi WordPress Eklentileri 2015

Merhaba dostlar, geçen sene En İyi Wordpress Eklentileri 2014 konulu bir yazı yazmıştım, ancak yıl boyunca bir çok farklı şeyler...

Sevdiğin İşi Yapmak – Yaptığın İşi Sevmek

Yaşantım boyunca hep sevdiğim işi yapmak için çalışmışımdır, ne yaptıyorsam severek yapmaya çalışırım, zaten başka türlü de yapasım gelmez. Sanırım...

Windows 10 Bomba Gibi Geliyor!!!

21 Ocak 2015 günü Microsoft yeni işletim sistemi Windows 10'u (9 rakamı Japonya'da uğursuz kabul edildiği için versiyon numarası 10...

WhatsApp Artık Bilgisayarınızda!

WhatsApp'ı artık bilgisayarınızdan da kullanabileceksiniz!!! Nasıl mı? Çok kolay tek yapmanız gereken https://web.whatsapp.com sitesini ziyaret edip, telefonunuzdaki whatsapp uygulamasından websitedeki barkodu...

Kapat