Internet Müzik Önerilen Son Yazılar Windows Yazılımlar

Bilgisayarınız İçin Faydalı Yazılımlar

Bilgisayarınız İçin Faydalı Yazılımlar
Bilgisayarınız İçin Faydalı Yazılımlar

Hepimizin bilgisayarında hemen hemen hergün kullandığı ve küçük de olsa işimizi gören bir çok program vardır. Ama maalesef genelde bu yazılımların bir kısmı ücretli veya deneme sürümü olabiliyor. Aslında ücretsiz ve açık kaynak kodlu olan birçok alternatif yazılım mevcut. İşte elimden geldiğince ücretsiz (freeware) olan alternatifleri kullanarak hazırladığım bilgisayarınız için olmazsa olmaz yazılımlar listesi;

 1. Winrar : Tartışmasız en popüler sıkıştırma programı, bu programla büyük dosyaları sıkıştırarak yer kazanabilir ya da gerektiğinde dosyaları bölerek ileride birleştirebilirsiniz. Deneme sürümünü buradan indirebilirsiniz.
 2. 7-Zip : Winrar için ücretsiz, açık kaynak kodlu bir alternatif, üstelik Winrar’dan daha iyi sıkıştırma yaptığı iddia ediliyor. Buradan indirebilirsiniz.
 3. Mozilla Firefox : Günümüzün en popüler tarayıcılarından (browser) biri. Çok fazla açıklama yapmaya gerek yok. Buradan indirebilirsiniz.
 4. Google Chrome : Google’ın geliştirdiği, oldukça hızlı olduğunu iddaa ettiği ücretsiz tarayıcısı. Buradan indirebilirsiniz.
 5. Mozilla Thunderbird : Firefox’u yaratan Mozilla firmasının Outlook’u aratmayan, yıllardır kullandığım ücretsiz e-posta programı. Tavsiye edilir. Buradan indirebilirsiniz.
 6. K-Lite codec pack : Bilgisayarımızda video, film vb izlemek için bir olmazsa olmaz! Paketle gelen codecler ve Media Player Classic ile birçok şeyi rahatlıkla izleyebilirsiniz. Ücretsiz.  Buradan indirebilirsiniz.
 7. SMPlayer : Açık kaynak kodlu medya oynatıcısı, eğer alt yazı senkronizasyonuyla ilgili sorunlar yaşıyorsanız SMPlayer’dan altyazıyı bir önceki/sonraki cümleye veya belli bir saniye ileri ya da geri olarak sorununuzu giderebilirsiniz. Üstelik ücretsiz! Tavsiye edilir. Buradan indirebilirsiniz.
 8. Audacity : Ücretsiz ses düzenleme ve kayıt programı. Buradan indirebilirsiniz.
 9. uTorrent : Kendisi küçücük olan fakat işlevi çok büyük olan ücretsiz BitTorrent programı. Kesinlikle tavsiye ederim. Buradan indirebilirsiniz.
 10. FileZilla : Açık kaynak kodlu ücretsiz oldukça kullanışlı FTP programı. Ayrıca ücretsiz FTP Server’ı da mevcut. Eğer FTP kullanıyorsanız olmazsa olmaz bir program. Buradan indirebilirsiniz.
 11. Irfanview : Bir çok resim üzerinde küçültme gibi işlemleri uygulayabilen, ücretsiz resim düzenleme programı. Buradan indirebilirsiniz.
 12. Winamp : Dünyanın en popüler müzik oynatıcısı, ayrıca video da oynatabiliyor! Daha ne olsun. Buradan indirebilirsiniz. 
 13. Autohotkey : Klavye ve mouse için ücretsiz makro programı. Eğer bir oyun tutkunuysanız herhangi bir klavye veya mouse tuşuna makrolar tanımlayarak kendinize büyük rahatlık sağlayabilirsiniz. Buradan indirebilirsiniz.
 14. Camstudio : Bilgisayarınızdaki ekran görüntüsünü ve sesi kaydetmeye yarayan ücretsiz program. Buradan indirebilirsiniz.
 15. Colorspy : Mouse’u ekran üzerindeki herhangi bir noktaya tuttuğumuzda renk kodunu hex, rgb, cmyk, visual basic gibi formatlarda gösteren oldukça kullanışlı miniminnacık bir program :) . Buradan indirebilirsiniz.
 16. CCleaner : Bilgisayarınızdaki geçici dosyaları, çerezleri (cookies), gereksiz registry kayıtlarını ve kurup sildiğiniz programlardan kalan kalıntıları temizlemeye yarayan ücretsiz program. Buradan indirebilirsiniz.
 17. PuTTY :  Ücretsiz SSH ve telnet programı. Buradan indirebilirsiniz.
 18. TeamViewer : İnternet üzerinden uzaktaki bir bilgisayara teknik destek, masa üstü paylaşımı gibi amaçlarla bağlanıp, bağlandığımız bilgisayar üzerinde işlemler yapmamıza olanak tanıyan program. Bu programı kullanarak evdeki bilgisayarınıza dilediğiniz zaman bağlanabilirsiniz. Kişisel kullanım için ücretsiz. Tavsiye edilir. Buradan indirebilirsiniz.

Eğer sizinde aklınıza gelen, kullandığınız faydalı programlar varsa yorum vasıtasıyla bize iletebilirsiniz!!

Teşekkürler!

Cem TÜRK

Adım çoktan anlamış olduğunuz gibi Cem Türk, 1984 doğumluyum ve İstanbul’da yaşıyorum. Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitmenliği bölümü (2006 yılı ) mezunuyum ancak hayatımı öğretmenlik yerine küçüklüğümden beri merak salıp öğrendiğim programlama/bilgi işlem ile kazanıyorum.

 • gerçekten güzel bir yazı olmuş, bu programlara çok ihitiyacım vardı arayıpta bulamadığımız programlar, …

  : )

 • ufuz

  ellerine sağlık.. Benimde çok sık kullandığım bi kaç program var..

  1- Glary Utility
  2- Flashget

 • basri

  eline sağlık programları linkleri ile beraber paylaşman çok güzel olmuş..

 • çok güzel site sizin sayenizde ödevim güzel oldu

 • teşekkürler bana yararın oldu

 • Mustafa ÜNLÜ

  Driver Booster ; Bilgisayarınızda mevcut olan bütün driverların güncel olup olmadıklarını kontrol ederek arka planda güncelleme yapabiliyor
  Adw-cleaner: Bilgisayrınızdaki reklam amaçlı , iyi gizlenebilen virüsleri tespit edip silmeye yararıyor

  güzel çalışma elinize sağlık .

  • katkınız için teşekkürler Mustafa bey :)

Önceki yazıyı okuyun:
En İyi 10 Firefox Eklentisi

Günümüzün en popüler tarayıcılarından biri olan Firefox hemen hemen herkesin bilgisayarında bulunuyor. Birçoğumuzun tercih sebebi ise daha hızlı/daha kullanışlı olduğunu...

3G ve İnternet

Bilindiği üzere artık tüm GSM operatörleri 3G hizmeti vermeye başladı ve her yerde reklamları dönüyor.. Peki nedir bu 3G? Evimdeki...

Kısa kısa…

Merhabalar, Son bir kaç ay zarfında gerek zaman bulamamam gerekse tembelliğimden yazı yazma fırsatım olmadı veya basitçe ifade etmek gerekirse...

TTNet 2009 Yeni ADSL Tarifeleri

Son senelerde olduğu gibi yine bahar aylarında TTNet yeni tarifelerini sundu. TTNet "Hızlı İnternete Merhaba" adını verdiği kampanya ile 8...

Kapat